Blokada grzywny na karcie sposobem na pseudokibiców podczas Euro 2012

Szybkie zabezpieczenie gotówki na karcie sprawcy wykroczenia ma zwiększyć szansę na zapłatę grzywny

Publikacja: 13.10.2011 04:53

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami kodeksów postępowania karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia. Chodzi o wprowadzenie możliwości zakładania blokad na rachunku karty płatniczej jako zabezpieczenia na poczet orzeczonych grzywien. To przepis, który ma zdyscyplinować m.in. ukaranych zagranicznych pseudokibiców podczas Euro 2012. Ale nie tylko. Zadziała także w sprawach naszych chuliganów.

– Taką generalną możliwość blokowania określonych kwot na rachunkach bankowych przewidujemy nie tylko dla wykroczeń, ale także przestępstw – mówi „Rz" Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości. Blokowanie ma obowiązywać nie tylko podczas przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy, choć czerwcowy termin nie jest bez wpływu na tempo prac nad projektem.

W trakcie prac chodzi m.in. o ustalenie we współpracy z bankami, w jakim trybie dojdzie do blokady. Kto miałby decydować o blokowaniu?

Łatwiej będzie egzekwować kary nakładane na tych, którzy zakłócą mecz piłkarski

Wszystko zależy od tego, o jaki czyn chodzi – przestępstwo czy wykroczenie. W grę wchodzi więc policja, prokurator lub sąd. To oni podejmowaliby decyzję o skorzystaniu z zabezpieczenia określonej kwoty na koncie.

– To nowoczesne rozwiązanie i nie ma żadnych przeszkód, by je wprowadzić – chwali propozycję resortu sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. I argumentuje, że zabezpieczenie majątkowe, które dziś obowiązuje w procedurze karnej, obejmuje wszelkie środki sprawcy, w tym także te zgromadzone na rachunku bankowym. – A blokada może nie tylko urealnić uiszczenie grzywny, ale i przyspieszyć spłatę – argumentuje.

Pozytywnie o propozycji mówią również prokuratorzy. – Ostateczną decyzję o ukaraniu podejmuje zawsze sąd. Taka blokada w wielu wypadkach może być jedyną gwarancją zapłaty grzywny – mówi „Rz" gdański prokurator Andrzej Kalinowski. Podkreśla też, że czasem chodzi o naprawdę spore kwoty. Na przykład za wtargnięcie na murawę grozi grzywna do 3 tys. zł.

etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku