Policja chce mieć prawo do prewencyjnych zatrzymań

Do skutecznego zabezpieczania manifestacji potrzeba nowych uprawnień.

Publikacja: 06.12.2013 08:49

Policja chce mieć prawo do prewencyjnych zatrzymań

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Po zajściach 11 listopada policja tłumaczy się ze swoich działań. W raporcie proponuje też zmiany. Chce dostać prawo karania mandatem za zakrywanie twarzy i  możliwość prewencyjnego zatrzymywania osób potencjalnie stwarzających zagrożenie, które utrudniają wykonywanie zadań policji i zakłócają wolność poruszania się.

O co konkretnie chodzi?

O możliwość zatrzymania przed imprezą osób, które zakłócają porządek publiczny, i tych, które budzą uzasadnione podejrzenie, że w związku z ich zachowaniem lub innymi okolicznościami mogą popełnić przestępstwo lub zagrozić znacząco bezpieczeństwu publicznemu. To uprawnienie sprawdziło się w Belgii, i to właśnie z jej doświadczeń polska policja chciałaby skorzystać.

Prewencyjnie zatrzymanie jako środek stosowany w nadzwyczajnych okolicznościach zyskuje na popularności. W marcu tego roku na jego temat wypowiadał się nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Skargę złożył niemiecki kibic w taki właśnie sposób zatrzymany.

ETPiC uznał, że zatrzymanie było usprawiedliwione – nie został bowiem pogwałcony § 1 art. 5 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności.

W opisanej sprawie kibic drużyny piłki nożnej poskarżył się na policję za zatrzymanie go na cztery godziny w areszcie. Pobyt na komisariacie uniemożliwił mu udział w zorganizowaniu  ustawki między chuliganami w związku z meczem i uczestnictwo w niej.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem