Śmierć Izabeli z Pszczyny. Sąd lekarski zdecydował w sprawie trzech medyków

Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach orzekł o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu trzem lekarzom, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zajmowali się 30-letnią ciężarną Izabelą. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.

Publikacja: 03.03.2025 12:50

6 listopada 20211 roku. Protest po śmierci 30-letniej ciężarnej kobiety z Pszczyny

6 listopada 20211 roku. Protest po śmierci 30-letniej ciężarnej kobiety z Pszczyny

Foto: PAP/Leszek Szymański

mat

Przypomnijmy, że kobieta zmarła we wrześniu 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, do którego trafiła w 22 tygodniu ciąży po tym, jak odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia pacjentki, lekarze nie zdecydowali się na terminację ciąży. Kobieta zmarła w szpitalu, w wyniku wstrząsu septycznego. Osierociła kilkuletnie dziecko. Szpital zapewniał, że zrobił wszystko, aby uratować pacjentkę, ale przeprowadzone kontrole i śledztwo wykazały liczne nieprawidłowości.

W poniedziałek Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach orzekł wobec trzech lekarzy, którzy zajmowali się Izabelą kary zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Wobec jednego z lekarzy na pięć lat, a wobec dwóch pozostałych na dwa lata. Informację tę potwierdziła rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej Alicja van der Coghen. Orzeczenie jest nieprawomocne. Przysługuje od niego odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego w Warszawie.

Czytaj więcej

Śmierć Izabeli z Pszczyny: wiadomo, kto stanie przed sądem

Trwa proces karny lekarzy oskarżonych ws. śmierci Izabeli z Pszczyny

Jednocześnie przed Sądem Rejonowym w Pszczynie toczy się proces karny w tej sprawie. Prokuratura oskarża trzech lekarzy o nieumyślne spowodowanie śmierci, narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieudzielenie pomocy (art. 162 i 165 kodeksu karnego).

- Pod zarzutami narażenia Izabeli S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, tj. czynów z art. 160 § 2 k.k., stanęli Krzysztof P. – zastępca kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego powyższej placówki ochrony zdrowia, który zastępował ordynatora oddziału oraz Michał M. – lekarz ginekolog-położnik, pełniący poranny dyżur na tamtejszej izbie przyjęć - mówił w grudniu 2023 roku Ireneusz Kunert, członek zespołu prasowego Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Trzeci z oskarżonych, lekarz ginekolog-położnik Andrzej P., który 21 września 2021 r. pełnił dyżur popołudniowy na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Pszczynie, usłyszał zarzut popełnienia występku narażenia Izabeli S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pozostającego w związku przyczynowo-skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci, wyczerpującego znamiona czynu z art. 160 § 2 k.k. w zb. z art. 155 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

Czyny zarzucane oskarżonym, zagrożone są karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 5 lat.

Czytaj więcej

Śmierć Izabeli z Pszczyny. Śmiertelne błędy pracowników szpitala
Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń