Jest doniesienie do prokuratury ws. billboardów w lesie. W tle partia Ziobry

Lasy Państwowe skierowały do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie programu 2000 billboardów na terenach leśnych.

Publikacja: 27.03.2024 11:37

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss podczas konferencji prasowej kierownictwa LP w sied

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss podczas konferencji prasowej kierownictwa LP w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych

Foto: PAP/Piotr Nowak

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Lasów Państwowych, doniesienie do prokuratury to efekt audytu w tej instytucji. 10 stycznia 2024 r. dyrektorem generalnym Lasów Państwowych został Witold Koss. Jedną z jego pierwszych decyzji było przeprowadzenie audytu w organizacji, obejmującego lata 2015-2023.

Jednym z tematów, które wzięli pod lupę audytorzy jest program wykonania i ustawienia 2000 billboardów na terenach leśnych.

Lasy Państwowe: za część prac zapłacono dwukrotnie

Jak przypominają Lasy Państwowej, w drugiej połowie 2022 r. ówczesny dyrektor LP zdecydował o uruchomieniu programu z budżetem 65 mln zł. Całość koordynował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie (OKL), który zadanie wykonania i posadowienia 2000 konstrukcji zlecił spółce „Bieszczady” z Ustrzyk Dolnych. Ponieważ 100% udziałów w spółce posiadają Lasy Państwowe, nie było potrzeby organizacji przetargu na zasadach ogólnych i skorzystano z tzw. zamówienia „z wolnej ręki”, rezygnując z zasady konkurencyjności ofert. Jednak „Bieszczady” – wbrew jednoznacznie brzmiącym przepisom – nie wykonały praktycznie żadnej części zleconego i zapłaconego przedmiotu umowy; nie tylko zleciły całość zadania dwóm innym podmiotom niezwiązanym z Lasami Państwowymi, płacąc im za ustawianie bilbordów, ale samo ustawianie stalowych konstrukcji zleciły czterem innym firmom. W efekcie za część prac zapłacono dwukrotnie. Jest to przedmiotem odrębnego zawiadomienia.

„W lasach stanęło ok. 300 konstrukcji. Braki w dokumentacji i wady konstrukcyjne uniemożliwiają ich legalne i bezpieczne użytkowanie. Niewłaściwe składowanie wyprodukowanych elementów powoduje ich trwałe uszkodzenia” - czytamy w komunikacie.

Doniesienie do prokuratury

W ubiegłym tygodniu Lasy Państwowe skierowały do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nieprawidłowości wskazane w zawiadomieniu to – oprócz naruszenia prawa zamówień publicznych – znaczne zawyżenie kosztów zakupu bilbordów, nieuzasadnione finansowanie całego projektu ze środków Funduszu Leśnego, niegospodarność i potencjalne wykorzystanie bilbordów dla celów kampanii politycznej.

Jak podano w komunikacie, w gronie wymienionych w zawiadomieniu są osoby z kierownictwa Lasów Państwowych, Ośrodka Kultury Leśnej i wydziału Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych nadzorującego działalność OKL, a także członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki „Bieszczady”.

– Chcę z całą stanowczością zaznaczyć, że to nie leśnicy są odpowiedzialni za kompromitujące przedsięwzięcie. Audyt pozwolił sformułować zawiadomienie do prokuratury wobec konkretnych osób, w tym członków partii Suwerenna Polska. Prokuratura i sądy ustalą zakres ich odpowiedzialności. Jedyna droga do uzdrowienia sytuacji w Lasach Państwowych wiedzie przez samooczyszczenie – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Lasy Państwowe to państwo w państwie. Główne grzechy instytucji
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność