Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. organizacji lotu do Smoleńska

Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie w organizacji lotu prezydenckiego TU-154 do Smoleńska w 2010 roku, między innymi wobec skazanych byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i urzędniczki Moniki B. - podała Polska Agencja Prasowa.

Publikacja: 12.12.2023 15:42

Miejsce katastrofy smoleńskiej

Miejsce katastrofy smoleńskiej

Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński

mat

Proces w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 roku wobec sześciorga oskarżonych toczył się od marca 2016 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Tomasz Arabski jest winny niedopełnienia w dniach 16 marca - 10 kwietnia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska - tak w 2019 roku orzekł SO w Warszawie. Zdaniem sądu były szef KPRM dopuścił do lotu na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku. Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Kara została warunkowo zawieszona na okres 2 lat próby.

Sąd orzekł też wówczas o winie urzędniczki kancelarii premiera Moniki B., która została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Troje pozostałych oskarżonych urzędników sąd uniewinnił.

W czerwcu 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał kary wymierzone Arabskiemu i B. w pierwszej instancji. Jedyną zmianą była modyfikacja opisu zarzuconego im czynu. Chodziło o poszerzenie go o wzmiankę dotyczącą działania na szkodę interesu publicznego i interesu prywatnego.

Czytaj więcej

Wyrok dla Tomasza Arabskiego ws. lotu do Smoleńska

We wtorek Sąd Najwyższy uznał, że sąd odwoławczy był nienależycie obsadzony. Chodzi m.in. o kwestię wyłonienia sędziów w procedurze przed tzw. nową Krajową Radą Sądownictwa.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie