Oscar Pistorius uzyskał zwolnienie warunkowe. Więzienie opuści w styczniu 2024 roku

Sportowiec, uczestnik Igrzysk paraolimpijskich oraz olimpijskich Oscar Pistorius uzyskał zgodę przedterminowe zwolnienie zwolnienie z więzienia, gdzie odsidywał wyrok 13,5 roku za zabójstwo swojej narzeczonej. Pistorius ma opuścić więzienie w styczniu 2024 roku.

Publikacja: 25.11.2023 14:51

Sąd w RPA skazał paraolimpijczyka i olimpijczyka Oscar Pistorius na karę pozbawienia wolności za zab

Sąd w RPA skazał paraolimpijczyka i olimpijczyka Oscar Pistorius na karę pozbawienia wolności za zabójstwo swojej partnerki

Foto: PAP/MARCO LONGARI/POOL

Komisja ds. zwolnień warunkowych uznała mężczyznę za zdolnego do powrotu do społeczności i wyraziła zgodę na jego przedterminowe warunkowe zwolnienie z wykonywania wyroku pozbawienia wolności w więzieniu. Biegacz wyjdzie z więzienia 5 stycznia 2024 roku. Pistorius spędził w więzieniu osiem i pół roku, w areszcie domowym przebywał kolejne osiem miesięcy. 

Pozostały wymiar kary nie został wobec sportowca całkowicie "cofnięty", zostanie przeprowadzony w ramach systemu poprawczo-terapeutycznego, dodatkowo do końca wyroku będzie objęty nadzorem. 

Decyzję urzędników skomentowała matka zabitej Reevy Steenkamp, June Steenkamp, która zaapelowała do komisji by wzięła pod uwagę bezpieczeństwo kobiet. - Nie wierzę w wersję Oscara, że myślał, że osoba w toalecie była włamywaczem. Nie znam nikogo, kto by wierzył. Moje najdroższe dziecko krzyczało o swoje życie, na tyle głośno, że sąsiedzi mogli je usłyszeć, napisała w swoim oświadczeniu, które zostało odczytane przed więzieniem, w którym odbywało się przesłuchanie w sprawie zwolnienia Pistoriusa. Kobieta ofiary dodała, że nie jest przekonana, czy zabójca jej córki faktycznie został zresocjalizowany. 

W pierwszym postępowaniu sądowym sportowiec został skazany za czyn nieumyślnego spowodowania śmierci, ponieważ jak miał wskazać sąd, nie było dowodów na to, że chciał zabić swoją partnerkę. Dopiero po działaniu prokuratury w apelacji Najwyższy Sąd Apelacyjny w RPA uznał Pistoriusa winnego zabójstwa i skazał go za 15 lat, czyli minimalny wyrok, o który wnioskowała prokuratura pomniejszając go o czas, który skazany przebywał już więzieniu oraz areszcie. 

Cała sytuacja oraz wyroki sądów wywołały ogromną dyskusję w RPA i na świecie - Oscar Pistorius do tego zdarzenia miał status gwiazdy. Mimo amputacji dwóch nóg nie poddał się i został sportowcem, który osiągnął sukcesy na arenie międzynarodowej (m.in. sześć złotych medali Igrzysk paraolimpijskich), jest także pierwszym sportowcem, który po utracie dwóch kończyn wzięła udział w Igrzyskach olimpijskich. Biegacz był stawiany jako wzór dla wielu osób.

Nikt nie spodziewał się więc tego, że jest on zdolny do czynu, którego dopuścił się w 2013 roku - w walentynki czterokrotnie postrzelił swoją narzeczoną 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp. Kobieta zmarła na miejscu, Pistorius tłumaczył się i utrzymywał wersję, iż myślał, że w łazience ukrywa się włamywacz, który miałby stanowić zagrożenie dla pary. "Włamywaczem" była jego partnerka. W czasie postępowania i procesu wyszło na jaw wiele faktów z jego życia, które nie były wcześniej znane opinii publicznej, nielegalne posiadanie broni, problemy z agresją, także wobec kobiet. 

Swoje oburzenie wobec decyzji o zwolnieniu go z odbywania wyroku pozbawienia wolności w więzieniu wykazali działacze i aktywiści walczący z przemocą ze względu na płeć. Zdaniem wielu takie decyzje przyczyniają się do przemocy wobec kobiet i mężczyzn, w rezultacie pozbawiania życia wielu z nich. 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego