Jak oceniać informatyczne dowody przestępstwa

Dane informatyczne, które na równi z innymi dowodami są podstawą wyrokowania, ze względu na ich specyfikę muszą być oceniane niezwykle ostrożnie, gdyż bardzo często ulegają modyfikacjom.

Publikacja: 13.02.2016 15:13

Jak oceniać informatyczne dowody przestępstwa

Foto: 123RF

Wyraźnie zaznaczający się w ostatnich latach postęp technologiczny i rozwój nowoczesnych form komunikowania doprowadza do pozyskiwania, zabezpieczania, a następnie wykorzystywania dowodów elektronicznych w procesie karnym.

W polskim prawie karnym nie odnajdziemy legalnej definicji pojęcia dowodu elektronicznego, jednakże w ślad za definicją wypracowaną przez Międzynarodową Organizację ds. Dowodów Komputerowych przyjąć należy, że dowody elektroniczne to informacje przechowywane lub przesyłane w formie elektronicznej, które mogą mieć znaczenie dowodowe, a zatem może być to informacja zapisana na nośniku elektronicznym, np. w pamięci telefonu, czy dokument komputerowy, tj. wiadomość e-mail, zdjęcia, wiadomości tekstowe typu SMS, pliki wideo, dane geolokalizacyjne (GPS, GSM) wreszcie dane cyfrowe (tzw. logi komputerowe), np. obrazujące historię logowania z danego IP komputera na dany serwer czy historię odwiedzanych stron internetowych.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem