Reklama
Rozwiń

Sąd o sprawie europosłanki Magdaleny Adamowicz: nie można mieszać spraw fiskalnych z innymi przestępstwami

Magdalena Adamowicz nie będzie sądzona łącznie z osobami podejrzanymi o przekupstwo i fałszywe zeznania – zdecydował gdański sąd. To taktyczny sukces europosłanki w procesie z politycznym podtekstem.

Publikacja: 05.12.2020 16:20

Sąd o sprawie europosłanki Magdaleny Adamowicz: nie można mieszać spraw fiskalnych z innymi przestępstwami

Foto: materiały prasowe

We czwartek 3 grudnia w procesie karnym przeciwko Magdalenie Adamowicz nastąpił istotny zwrot. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe postanowił, że zarzuty o oszustwa podatkowe przeciwko niej będą rozpatrywane oddzielnie. Skierowane do tego sądu oskarżenie prokuratury obejmowało bowiem łącznie wdowę po zamordowanym prezydencie Gdańska oraz trzy inne osoby. Pozostałym oskarżonym postawiono zupełnie zarzuty: przekupstwa, nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i fałszywych zeznań.

Sąd zwrócił uwagę nie tylko na dość osobliwe połączenie przez prokuraturę zupełnie różnych przestępstw w jednym akcie oskarżenia. Zauważył też, że czyny zarzucane Magdalenie Adamowicz przedawnią się z końcem 2022 roku (niektóre z końcem 2023 r), a innych oskarżonych – znacznie później – np. za 9 lat. Ze względu na przewidywaną złożoność i długość procesu (w którym do przesłuchania jest ponad stu świadków) zarzuty przeciwko europosłance mogłyby się przedawnić w jego trakcie. To zaś – zdaniem sądu – sprawiłoby, że jej sprawa nie zostałaby rozpatrzona merytorycznie. "Umorzenie postępowania karnego z uwagi na przedawnienie nie jest równoznaczne w ocenie społecznej z ewentualnym wyrokiem uniewinniającym" – zauważył sąd w uzasadnieniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono