Na podstawie liczby pobrań plików ze strony internetowej, na której udostępniane są elektroniczne wersje książek, na ponad 2 mln 800 tys. zł oszacowano straty wynikłe z nielegalnego pobrania e-booków. Jest to jedynie mały wycinek wszystkich pobrań.
Sześciu wydawców z Poznania wraz ze Stowarzyszeniem Czytam i Słucham Legalnie złożyło w związku z tym 18 maja 2023 r. do Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez użytkowników popularnego serwisu internetowego, którzy na masową skalę publicznie udostępniali książki w wersji elektronicznej.
Czytaj więcej:
Zero refleksji
Na kilku portalach internetowych czy grupach na Facebooku ludzie bez jakiejkolwiek refleksji dotyczącej legalności swoich działań rozpowszechniają skany, skonwertowane pliki tekstowe lub audio ulubionych książek. Te następnie są pobierane przez tysiące użytkowników bez uiszczania opłat.
Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie ma na swoim koncie już kilka zakończonych sukcesem akcji, m.in. doprowadzenie do zawieszenia działania serwisu, który zarabiał na okradaniu autorów i wydawców, publikując bez zezwolenia opracowania książek w wersji audio. Zgodnie z art. 116 § 1 prawa autorskiego za rozpowszechnianie cudzego utworu bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeśli w dodatku ktoś na tym zarabia, grozi mu do trzech lat więzienia, a gdy jest to jego stałe źródło dochodu, grozi mu nawet do pięciu lat.