Sąd w Gdańsku wydał precedensowy wyrok ws. "homofobusów"

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał prezesa Fundacji Pro-Prawo do Życia w sprawie działalności furgonetki nazywanej „homofobusem” lub „pogromobusem”, która prezentowała na ulicach Trójmiasta homofobiczne hasła.

Publikacja: 23.03.2023 09:41

Sąd w Gdańsku wydał precedensowy wyrok ws. "homofobusów"

Foto: Adobe Stock

Jak podaje lokalny portal zawszepomorze.pl, pojawiający się na ulicach Trójmiasta i innych ośrodków miejskich w Polsce samochód prezentował takie hasła jak m.in. „Pederaści żyją średnio 20 lat krócej”, „Czyny pedofilskie zdarzają się wśród homoseksualistów 20 razy częściej”, „70 procent zachorowań na AIDS dotyczy pederastów” czy „31 proc. dzieci wychowywanych przez lesbijki i 25proc. wychowywanych przez pederastów jest molestowanych”.

Portal przypomina, że sprawa furgonetki nazywanej „homofobusem” i „pogromobusem” wielokrotnie trafiała do sądu. Przedstawiciele gdańskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado wskazywali na nieprawdziwość prezentowanych na nim haseł oraz to, że uderzają one w dobre imię społeczności osób nieheteronormatywnych.

W środę Sąd Rejonowy w Gdańsku wymierzył prezesowi Fundacji Pro-Prawo do Życia karę roku ograniczenia wolności, która będzie polegała na wykonywaniu nieodpłatnej pracy społecznej w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Zasądził też 15 tys. złotych nawiązki na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej i zobowiązał do przeproszenia pokrzywdzonych na stronie internetowej jego fundacji.

Jacek Jasionek, wiceprezes stowarzyszenia Tolerado, wyjaśnia, że sprawa toczyła się z powództwa prywatnego trzech osób fizycznych i stowarzyszenia Tolerado. - Sąd uniewinnił dwie pozostałe osoby z zarządu Fundacji Pro - Prawo do Życia, stwierdzając, że nie brały one udziału w organizowaniu i koordynowania akcji z pogromobusami – mówi "Życiu Pomorza" Jasionek.

Jest to pierwszy w Polsce wyrok skazujący organizatora tego typu akcji za przestępstwo zniesławienia i sprawstwo kierownicze. Dotychczas w Polsce z art. 212 Kodeksu karnego skazywano tylko kierowców - kolejno w Gdańsku, Szczecinie i Zielonej Górze.

Wyrok jest nieprawomocny.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. drastycznego plakatu antyaborcyjnego
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta