O wyroku z 3 lutego informuje "Wirtualna Polska".

Ksiądz Michał Woźnicki jest znany w Poznaniu jako kontrowersyjny duchowny, a jego zachowania często określane są mianem skandalu. W 2018 roku  został wydalony ze zgromadzenia Salezjanów. 

Teraz odpowiadał za to, że w trakcie mszy świętej w październiku 2021 r., transmitowanej w internecie, powiedział m.in.: „Musimy zdawać sobie sprawę, że Żydzi w świecie przyjęli rolę pijawki, kleszcza, ciała, które żyje na organizmie żywiciela, puchnie, doprowadzając organizm żywiciela do śmierci, przenosząc się na następnego".

Miał też opisać Żydów jako narzędzie diabła, doprowadzające do tego, że małe dziecko - zamiast  składać rączki do Boga - włącza telefon komórkowy i ogląda „gołą babę i gołego faceta" oraz „jak facet z facetem, albo baba z babą".

"Cierpieliście bo zanegowaliście Chrystusa Króla i macie za swoje, Żydy" - dodał ksiądz.

Czytaj więcej

Eksmisja księdza z domu zakonnego. Pierwsza taka w historii

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita złożyło zawiadomienie o przestępstwie. Prokurator oskarżył księdza  o to, że "publicznie znieważył Żydów z powodu ich przynależności narodowej poprzez wypowiadanie wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe, oraz nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, kierując wobec Żydów słowa mające na celu wzbudzenie wobec nich uczucia wrogości i braku akceptacji, powodując negatywne do nich nastawienie".

Sąd w Poznaniu stwierdził, że żadne okoliczności nie usprawiedliwiają głoszenia antysemickich treści i nawet wygłaszanie kazania nie zwalnia księdza z obowiązku przestrzegania prawa.  Skazał kontrowersyjnego księdza Michała Woźnickiego na karę sześciu miesięcy prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie.