Reklama
Rozwiń

Wciąż trudno ścigać za stosowanie tortur

Wprowadzenie do kodeksu karnego oddzielnego przestępstwa oraz zmiana praktyki służb mundurowych to główne zalecenia raportu.

Publikacja: 02.08.2022 03:00

Wciąż trudno ścigać za stosowanie tortur

Foto: Adobe Stock

Krajowy Mechanizm Prewencyjny Tortur to jeden z działów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zajmujący się monitorowaniem przypadków stosowania tortur oraz poniżającego i nieludzkiego traktowania lub karania. Corocznie wydaje on raport, w którym zawiera rekomendacje rozwiązań, jakie należy wdrożyć, by zapobiegać takim przypadkom.

Z najnowszego raportu wynika, że członkowie KMPT przeprowadzili 76 wizytacji na komisariatach, w zakładach poprawczych, domach pomocy społecznej, aresztach, więzieniach, placówkach Straży Granicznej i izbach wytrzeźwień. Podstawową rekomendacją wynikającą z tych kontroli jest postulat zmiany kodeksu karnego tak, by wprowadzić w nim przepis wprost penalizujący stosowanie tortur (zgodnie ze standardami ONZ i OBWE). Zdaniem autorów raportu ma to ułatwić monitorowanie rozliczania sprawców takich czynów, przyczynić się do ich surowszego karania, ale także zmienić świadomości funkcjonariuszy i społeczeństwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono