Szybsza pomoc dla ofiar wypadków

Firmy ubezpieczeniowe wypłacą pieniądze już po kilku dniach od zajścia

Publikacja: 14.01.2010 06:45

Szybsza pomoc dla ofiar wypadków

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Dwa lata temu 19-letni Piotr K. z Warszawy poważnie ucierpiał w zderzeniu z hondą. Do dziś nie chodzi. Na pierwsze pieniądze od ubezpieczyciela sprawcy czekał ponad sześć tygodni i dostał niewiele, bo 5 tys. zł. Pozostałe 40 tys. zł otrzymał po wielu miesiącach.

Takich ludzi jest w Polsce bardzo wielu. Rocznie bowiem blisko 70 tys. osób ginie lub zostaje poszkodowanych w wypadkach drogowych. Niektórym rannym pieniądze na leczenie niezbędne są od razu.

– Najczęściej chodzi o środki potrzebne na jakiś ponadstandardowy zabieg, którego nie świadczy Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi „Rz” Grzegorz Śliwiński z Fundacji Zielony Liść.

Na razie przepisy tego nie ułatwiają. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić.

Resort chce, by sąd albo już prokurator (na etapie postępowania przygotowawczego) mógł zobowiązać ubezpieczyciela do szybkiej wypłaty pieniędzy poszkodowanym. Ubezpieczyciele powinni wypłacać zaliczki w ciągu 30 dni, ale najczęściej tego nie robią. Wniosek o przyznanie ekspresowej pomocy będzie musiał zgłosić poszkodowany, a do jej przyznania wystarczy uprawdopodobnić winę sprawcy.

Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, liczy, że po zmianach sytuacja ofiar wypadków będzie bardziej komfortowa.

Z podobnymi problemami borykali się jeszcze kilka lat temu obywatele innych państw UE. Hiszpania wprowadziła podobne zasady. W pozostałych krajach zdrowa konkurencja na rynku ubezpieczeniowym spowodowała, że firmy spieszą się z wypłatami zaliczek.

Jak będzie u nas? Wypłata zaliczek na odszkodowanie nie powinna podwyższyć OC.

– Te pieniądze i tak trafiłyby do potrzebującego. Nie ma więc powodów do podwyżki – ocenia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dziś rusza zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampania społeczna w sprawie praw pokrzywdzonych przestępstwem. „Rzeczpospolita” jest jej patronem medialnym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku