Reklama
Rozwiń

Czy zawsze należy zgłosić popełnione przestępstwo?

Publikacja: 13.08.2009 13:16

[b]Czy powinnam zgłosić to, że sąsiad popełnił przestępstwo? Czy grożą mi jakieś konsekwencje, jeżeli okaże się, że przestępstwa jednak nie popełnił? [/b]

Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju przestępstwo popełnił sąsiad czytelniczki.

Są bowiem takie przestępstwa, o których obywatel musi powiadomić organy ścigania, bo inaczej grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat trzech (art. 240 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9D018B782C9BD94FC64F3CF26F10C21B?id=74999]kodeksu karnego[/link]). Dotyczy to szczególnie groźnych czynów, jak np. zabójstwo, zamach na życie prezydenta czy udział w działalności obcego wywiadu.

Możemy uniknąć kary za niedopełnienie tego obowiązku, jeżeli sami obawialiśmy się odpowiedzialności karnej lub taka odpowiedzialność groziła osobom nam najbliższym.

To samo ma miejsce wtedy, gdy mogliśmy uznać, że o takim przestępstwie organy ścigania już wiedzą.

Należy pamiętać, że przestępstwem może być nie tylko dokonanie czynu zabronionego, ale również jego planowanie lub usiłowanie. I o tym również powinniśmy powiadomić organy ścigania.

Obowiązek zawiadomienia o popełnionym przestępstwie dotyczy również czynów ściganych z urzędu (art. 304 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=08D31474B7D36333570C75CC9A964840?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link]). Chodzi więc o takie czyny, gdy organy ścigania po uzyskaniu informacji o podejrzeniu ich popełnienia muszą podjąć działania mające na celu wykrycie sprawcy.

W tej sytuacji jednak nie ma kary za niepoinformowanie o popełnieniu przestępstwa. Jest taki obowiązek, ale jest on tylko społeczny, odwołuje się do pożądanych postaw społecznych obywateli.

Co jednak w sytuacji, gdyby okazało się, że przestępstwa jednak nie było? Czytelniczka składając zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powinna się liczyć z tym, że przyjmuje na siebie pewne obowiązki. Poniesie bowiem odpowiedzialność karną za:

- zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie (art. 238 kodeksu karnego), które podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;

- za fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie przestępstwa (art. 234 kodeksu karnego), które podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;

- za składanie fałszywych zeznań lub zatajanie prawdy (art. 233 kodeksu karnego), które podlega karze pozbawienia wolności do lat 3;

Ale uwaga: czytelniczka odpowie karnie tylko wtedy, gdy świadomie wprowadziła w błąd organy ścigania. Nie poniesie więc odpowiedzialności, jeżeli opis sytuacji wynikał z jej błędnego przekonania i wyciągnęła z tego powodu mylne wnioski. Dlatego najlepiej jest udzielać pełnych i wyczerpujących informacji o zdarzeniach.

Jeżeli natomiast po złożeniu zawiadomienia o przestępstwie czytelniczka zorientowałaby się, że sąsiad nie popełnił przestępstwa (np. myślała, że sąsiad ukradł jej portfel z pieniędzmi, a następnego dnia po wizycie na komendzie znalazła go w domu), to powinna jak najszybciej powiadomić o tym organy ścigania.

[i]Prosimy również o zapoznanie się z serwisami:

[link=http://www.rp.pl/temat/61229.html] rp.pl » Prawo » Prawo karne[/link],

[link=http://www.rp.pl/temat/89799.html] rp.pl » Prawo » Wymiar sprawiedliwości » Postępowanie w sądzie » Postępowanie karne i w sprawach o wykroczenia[/link][/i].

[b]Czy powinnam zgłosić to, że sąsiad popełnił przestępstwo? Czy grożą mi jakieś konsekwencje, jeżeli okaże się, że przestępstwa jednak nie popełnił? [/b]

Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju przestępstwo popełnił sąsiad czytelniczki.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono