Im bliżej 1 lipca i wejścia w życie procesu kontradyktoryjnego, tym wyraźniej słychać narzekania na jakość reformy. Prokuratorzy twierdzą, że w porównaniu ze zmianami w postępowaniu sądowym i odwoławczym pierwszy etap postępowania, tj. przygotowawcze, doczekał się niewielu zmian. A to błąd – uważają.
Tę legislacyjną niedoróbkę zamierza częściowo naprawić Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego działająca przy ministrze sprawiedliwości.
– Będą zmiany – zapowiada prof. Piotr Kruszyński, jej nowy przewodniczący.
Zmiana ról
Pojawi się sędzia do spraw postępowania przygotowawczego, który ma pilnować legalności działań prokuratora i policji. Nie będzie to jednak sędzia śledczy. W wyjątkowych okolicznościach mógłby np. przesłuchać świadka, by wykorzystać potem ten dowód przed sądem. Przede wszystkim jednak ma badać – na wniosek stron – legalność działania prokuratora i policji.
Na tym nie koniec. Prof. Kruszyński powołał już zespół, który pracuje nad zmianą roli organów procesowych w postępowaniu przygotowawczym. Zespół ma przygotować propozycje, które usytuują prokuratora jako organ wymiaru sprawiedliwości działający w systemie sądownictwa.