18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Czy to jest duży problem? - pytała Agata Łukaszewicz Mariusza Ciarkę, rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji, gościa poniedziałkowego wydania programu #RZECZoPRAWIE.
- Po handlu bronią i narkotykami jest to na świecie trzeci rodzaj przestępczości najbardziej dochodowy dla grup przestępczych. Generuje dochody w wysokości 22 mld dolarów. W Europie jest pod względem dochodowości na pierwszym miejscu. Każdemu z nas handel ludźmi kojarzy się z prostytucją, ale to nie tylko sprzedawanie kobiet do domów publicznych, lecz także niewolnicza praca, handel dziećmi, pośrednio także handel pornografią dziecięcą, wykorzystywanie nieletnich. A więc bardzo złożone zjawisko - powiedział Mariusz Ciarka.
Jak podał problem dotyka także Polski. Polki są sprzedawane do domów publicznych w Europie Zachodniej, a nawet na innych kontynentach. Zdarza się, że Polacy są wykorzystywania do niewolniczej pracy w złych warunkach. Tu przypomniał o dużej polsko-włoskiej akcji "Terra Promesa" , w której uwolniono kilkuset Polaków od niewolniczej pracy na jednej z włoskich farm. W Polsce z kolei zdarza się wykorzystywanie cudzoziemców z Bliskiego Wschodu, Chin, Białorusi, Ukrainy, Bułgarii. Chodzi o prostytucję lub niewolniczą pracę sezonową za bardzo niskie stawki i bardzo złe warunki zakwaterowania.
- Przeważnie ludzie odpowiadają na bardzo atrakcyjną ofertę pracy. Ogłoszeniodawca oferuje bardzo dobre warunki pracy, wysokie zarobki. To już powinno dać do myślenia: wokół ludzie pozostają bez pracy, a my akurat jesteśmy tymi szczęściarzami, którzy będą zarabiać po 7-8 tys. zł miesięcznie? Potem kobietom zabiera się paszporty, pracownikom na plantacjach każe pracować od 4. rano do 20. za stawki wielokrotnie niższe niż przewidziane dla Polaków, a zakwaterowanie to hala lub szklarnia w której śpi jednocześnie po 40 osób - wskazał Mariusz Ciarka.
Na szczeblu policji jest wydział do spraw walki z handlem ludźmi. Pracują tam wyspecjalizowani funkcjonariusze znający języki obce i prawo międzynarodowe. uruchomiona jest specjalna infolinia i adres poczty elektronicznej pod które mozna zgłaszać przypadki łamania prawa nawet anonimowo.