W związku z otrzymywanymi skargami w sprawie wysyłki zdjęć z fotoradarów Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wskazał na potrzebę przesyłania zdjęć wykroczenia już w pierwszej korespondencji kierowanej do właściciela pojazdu lub udostępnianie ich w inny sposób np. w formie elektronicznej.
- Zapoznanie się z wizerunkiem osoby prowadzącej pojazd w momencie popełnienia wykroczenia zdecydowanie ułatwia właścicielowi podjęcie decyzji, co do dalszego postępowania w sprawie. Szczególne znaczenie ma to dla przedsiębiorców, których pracownicy poruszają się samochodami służbowymi, gdyż to do firmy – jako właściciela, kierowane jest wezwanie Inspekcji Transportu Drogowego z żądaniem wskazania kierującego, który w danym miejscu i czasie prowadził pojazd - wyjaśniła na stronie internetowej Rzecznika, Natalia Bronowicz-Pawłowska z zespołu prawa karnego Biura RPO.
Na ten temat wypowiedział się też Trybunał Konstytucyjny. Wyrok z 3 czerwca 2014 r. (sygn. akt K 19/11) dotyczący prawa do obrony w sprawie o wykroczenie na etapie przedsądowym spowodował zmiany procedur stosowanych przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Na etapie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia dopuszczeni zostali do udziału obrońcy. Dostęp do zgromadzonego materiału, w tym zdjęć z fotoradarów, uruchomiono również w takim samym zakresie jak dla postępowania przygotowawczego.
Obecnie, jak poinformowało Główny Inspektor Transportu Drogowego, prowadzone są końcowe testy zmierzające do uruchomienia automatycznej wysyłki zdjęć już w pierwszej korespondencji do właściciela pojazdu. – Automatyczna wysyła zostanie rozpoczęta niebawem, niezwłocznie po zakończeniu testów – zapewnia GITD, które wyjaśnia, iż zmiany w systemie teleinformatycznym były długotrwałe, bowiem prace te wykonywane są przez podmioty zewnętrze, w trybie ustawy o zamówieniach publicznych.