Kierowcy nadal jeżdżą szybciej niż powinni

Aż 73 proc. kierowców przekracza dziś dopuszczalną prędkość w miejscach, w których stały fotoradary straży miejskich.

Aktualizacja: 13.06.2016 18:49 Publikacja: 13.06.2016 18:24

Kierowcy nadal jeżdżą szybciej niż powinni

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Najnowsze badania Instytutu Transportu Samochodowego nie są najlepsze dla polskich kierowców.

– Likwidacja urządzeń należących do straży miejskich sprawiła, że kierowcy jeżdżą szybciej i więcej jest łapanych na przekraczaniu prędkości. Najlepiej widać to z najnowszych badań przeprowadzonych na Mazowszu. Pomiary prowadzono w trybie ciągłym, przez 24 godziny, w każdy z pięciu punktów, w których do grudnia stały fotoradary straży. Wynik? W ciągu doby dopuszczalną prędkość przekroczyło 166 tys. kierowców (73 proc). W tym o więcej niż 10 km/h przekroczyło 103 tys. 645 (45 proc) prowadzących samochód.

– Badania potwierdzają tezę, że większość polskich kierowców jeździ zdecydowanie za szybko. Odebranie prawa do kontroli prędkości strażom miejskim i gminnym nie powinno tworzyć tak istotnej luki w systemie nadzoru, toteż rekomenduje się szybkie działania przywracające stałą kontrolę tam, gdzie montowano fotoradary – mówi „Rz" Mikołaj Krupiński, rzecznik ITS.

Kierowcy nie chcą powrotu fotoradarów straży miejskich.

– Mieliśmy wystarczająco dużo dowodów na to, że głównym celem działalności straży i korzystania z urządzeń była chęć zysku, a nie poprawa bezpieczeństwa – uważa Łukasz Pogromski z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców. Twierdzi też, że kierowcy jeśli łamią przepisy, powinni płacić mandaty. Problem w tym, że pieniądze z nich powinny być wykorzystywane na poprawę jakości dróg i bezpieczeństwo na nich, a nie na biurokrację i zakup kolejnych urządzeń, a tym bardziej utrzymywanie strażników. Do przejęcia i obsługi urządzeń należących do tej pory do straży miejskich nie kwapi się Inspekcja Transportu Drogowego. Dogadać w tej sprawie udało się jedynie w Warszawie. GITD zapewnia, że nie planuje przejęcia urządzeń należących do innych jednostek samorządowych.

Temat fotoradarów straży wraca jak bumerang. W lutym 2016 r., kiedy pojawiły się problemy z przejęciem od samorządów urządzeń straży, wśród posłów pojawił się pomysł przywrócenia strażom uprawnień do wykorzystywania fotoradarów. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zapewniano nas wówczas, że resort nie pracuje nad takim projektem. Tuż po ogłoszeniu wyników ostatnich badań temat powrócił.

Mimo coraz bardziej surowych kar kierowcy niewiele sobie z nich robią. Dowód? Od 18 maja 2015 r. policja może zabrać kierowcy prawo jazdy za zbyt dużą prędkość. Wystarczy, że ktoś jedzie w terenie zabudowanym o 50 km/h szybciej, niż jest to dozwolone, a traci dokument od ręki (dostaje pokwitowanie na powrót do domu). Na tej podstawie w ciągu 11 miesięcy policja zabrała kierowcom ponad 32 tys. praw jazdy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku