Czy mogę się poruszać hulajnogą po chodniku z prędkością 30 km/h?
Niestety, nie. Artykuł 20 ust. 6 pkt 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, który wejdzie w życie 20 maja 2021 r. (DzU z 2021 r., poz. 720), określa dopuszczalną prędkość hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego. Wynosi ona 20 km/h. Należy również pamiętać o kolejnym nowym zapisie, który mówi, iż z chodnika kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać wyjątkowo, wówczas gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Czytaj także:
Spore zmiany dla użytkowników e-hulajnóg
Już nie wszędzie pojedziesz e-hulajnogą
Będą kary za brawurową jazdę na hulajnodze
E-hulajnogi, deskorolki, rolki: różny napęd i różna konstrukcja
Jeśli pozostawię hulajnogę w miejscu uznanym przez służby za niebezpieczne a raczej niedozwolonym, to kto będzie płacił za jej odholowanie?
Hulajnoga elektryczna będzie traktowana jako zwykły pojazd, a więc będą ją obowiązywać przepisy art. 130a. 1 kodeksu drogowego, tj. „Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku: pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu".
Pojazd usunięty z drogi, w tym przypadku hulajnoga, będzie umieszczony na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Taka opłata jest również określona i wynosi maksymalnie 123 zł za usunięcie, a 23 zł za każdą dobę przechowywania.
Czy z 8-letnią córką mogę poruszać się hulajnogą po drodze dla rowerów? A jak jest z drogą publiczną?
Hulajnoga elektryczna jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego. Jak wynika z samej tej definicji, hulajnogą elektryczną może poruszać się tylko osoba kierująca. Mimo tak precyzyjnego określenia pojawi się kolejny artykuł w tej ustawie, który będzie zabraniał kierującemu hulajnogą elektryczną:
1) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
2) przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
(art. 33a. 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym ).
Czy można podróżować w dwie osoby na jednym urządzeniu transportu osobistego? Do przejechania jest niewielki kawałek?
Mimo niewielkiego „kawałka" ustawodawca nie zezwala na poruszanie się dwóch osób na jednym urządzeniu.Odpowiedź znajdziemy już w definicji takiego urządzenia. R
„Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe". Kierującemu urządzeniem transportu osobistego tak jak kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, a nawet czepiania się pojazdów. Rozmowa -
Kiedy mogę korzystać z jezdni, poruszając się hulajnogą?
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany ogólnie korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jednakże są wyjątki i kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, ale na drodze, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h i tylko gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.(art.33 a.1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym).
Kto ma pierwszeństwo na drodze: użytkownik e-hulajnogi czy rowerzysta?
Ciężko odpowiedzieć, bo rower a rowerzysta to to samo. Wszystko zależy od sytuacji i gdzie się znajdują. Jednakże każdy z nich jest uczestnikiem ruchu i powinien zajmować swoją część drogi.
Jak ustalić prędkość bezpieczną, by móc jechać chodnikiem hulajnogą?
Korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych może kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego pod warunkiem, iż będzie jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, która, jak nam wiadomo, może odpowiadać dość szybkiemu marszowi. Przyjmuje się, że jest to około 6 km/h.Nie ma definicji prędkości bezpiecznej, jednakże pamiętajmy o zapisie art.19 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, który mówi, iż kierujący powinien jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem , z uwzględnieniem warunków w jakich ruch ten się odbywa , stanu i widoczności drogi (chodnika)jaki również natężenia ruchu (na tym chodniku) .