Dlaczego wzywając właściciela pojazdu do wskazania osoby, która nim kierowała w chwili popełnienia wykroczenia straż gminna dołącza zdjęcia z fotoradarów, a Inspekcja Transportu Drogowego nie?
– pyta czytelnik
Jak wynika z informacji uzyskanych w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, nie ma obecnie podstaw prawnych zobowiązujących organ ścigania do wysyłania właścicielowi zdjęcia wykonanego przez fotoradar. Co więcej - żadne przepisy nie nakładają obowiązku rejestrowania wizerunku kierującego pojazdem. Inspekcja zauważa, że gdyby taki przepis istniał, niemożliwym stałoby się egzekwowanie odpowiedzialności wobec motocyklistów.
Zajrzyjmy do przepisów. 16 września 2011 r. weszło w życie rozporządzenie 7 września 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 187, poz. 1116 ) zmieniające rozporządzenie z 22 lutego 2002 r. w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. Nr 20, poz. 201 z późn. zm.). Uchyliło ono przepis § 7 ust. 6 rozporządzenia. Przepis ten stanowił, że w przypadku stwierdzenia wykroczenia za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, rejestrującego obraz, funkcjonariusz, nakładając na sprawcę wykroczenia mandat karny zaoczny, może wysłać mu przesyłką poleconą odcinki „A", „B" i „C" formularza, wraz z zarejestrowanym obrazem, po usunięciu z niego wizerunków innych osób niż sprawca zarejestrowanego wykroczenia. A więc faktycznie przepisy uchyliły obowiązek wysyłania zdjęcia z fotoradaru.
GIDT podkreśla, że niezależnie od praktyki stosowanej przez straże gminne (miejskie) przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie przewidują możliwości udostępniania akt sprawy stronom na etapie postępowania mandatowego. Prawo wglądu do akt sprawy obwiniony nabywa dopiero w sądzie – z chwilą zawiadomienia go o terminie pierwszej rozprawy, zgodnie z art. 67 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz art. 38 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w związku z art. 156 § 1-4 Kodeksu postępowania karnego.