W związku z przekroczeniem przez Ł.S. 24 punktów karnych w okresie krótszym niż rok, starosta skierował mężczyznę na egzamin sprawdzający kwalifikacje do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego.
Postępowanie administracyjne w tej sprawie było dwukrotnie zawieszane z uwagi na fakt, iż kierowca próbował wzruszyć mandat za spowodowanie kolizji poprzedzonej niezastosowaniem się do znaku podwójna ciągła i zakazu wyprzedzania, w ramach którego wymierzono mu aż 16 punktów karnych.
Ł.S. złożył wniosek o rozważenie możliwości umorzenia postępowania, gdyż stało się ono bezprzedmiotowe – upłynął bowiem okres trzech lat od zdarzenia, a tym samym uległo przedawnieniu wykonanie kary grzywny. – Tym samym niecelowe jest również kontynuowanie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje – wskazywał kierowca.
Starosta poinformował, że nie ma możliwości prawnych do umorzenia postępowania. Natomiast Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji nie znalazł podstaw do przychylenia się do wniosku kierowcy, wskazując jednocześnie, iż zarówno przepisy materialne, jak i procesowe nie przewidują instytucji przedawnienia w tego rodzaju sprawach. Decyzję tę utrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, w ocenie którego przedawnienie karalności wykroczenia za które przyznane zostały punkty karne nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania w sprawie skierowania na egzamin kontrolny.
Na takim samym stanowisku stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt II SA/Go 729/13).