C
zy korzystanie podczas prowadzenia samochodu z elektronicznej mapy za pośrednictwem telefonu komórkowego, stanowi czyn zabroniony? Takie pytanie prawne rozpatrywał 27 lutego Sąd Apelacyjny dla Kalifornii.
Zgodnie z przepisami stanowego kodeksu drogowego Kalifornii zabronione jest używanie w czasie jazdy bezprzewodowego telefonu, chyba że jest wyposażony w możliwość mówienia i słuchania bez użycia rąk i w taki też sposób jest używany. Jaki jest dopuszczalny zakres używania telefonu komórkowego podczas jazdy, a jakie z niego korzystanie będzie stanowiło naruszenie przepisów o ruchu drogowym? To pytanie postawił sobie skład orzekający kalifornijskiego sądu i bazując na literalnym brzmieniu przepisu, nie dopatrzył się w korzystaniu z elektronicznej mapy znamion czynu zabronionego. Orzekł następnie na korzyść skarżącego Stevena R. Spriggsa.
Używanie to tylko rozmowa
Kalifornijczyk, utknąwszy w korku, za pomocą telefonu komórkowego sprawdzał na mapie możliwy objazd. Został zatrzymany przez patrol autostradowy, a następnie skierowany został przeciwko niemu wniosek o ukaranie za naruszenie przepisu zabraniającego używania telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu. W pierwszej instancji sprawa zakończyła się orzeczeniem grzywny. Spriggs się odwołał, podnosząc, że używaniem telefonu jest tylko rozmowa, nie natomiast korzystanie z mapy. Sąd drugiej instancji przychylił się do tego stanowiska i zaskarżone orzeczenie uchylił.
Podobną do amerykańskiej regulację znajdujemy w art. 45 ust. 2 pkt 1 prawa o ruchu drogowym. Polski przepis zabrania „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Przepis ten sankcjonowany jest przez art. 97 kodeksu wykroczeń, który przewiduje karę grzywny do 3000 zł. Jakkolwiek truizmem jest, że zarówno legislatura, jak i judykatura nie są w stanie nadążyć za gwałtownym rozwojem technologii mobilnych, to zauważyć należy, że nie jest prawnie kwestionowana możliwość korzystania podczas jazdy z „klasycznego" urządzenia do nawigacji GPS. Co jednak, gdy w większości smartfonów zainstalowany może zostać identyczny program do nawigacji? Co więcej, znaczna część producentów elektroniki oferuje systemy map i nawigacji już w standardzie swoich produktów (jak Google Maps w smartfonach marki Samsung).