Reszta to: 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 20 instalacji rejestrujących wjazdy na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz 29 mobilnych urządzeń zainstalowanych w samochodach należących do Inspekcji Transportu Drogowego. Takie informacje podano w czwartek podczas inauguracji kampanii „Bezpiecznie na drogach", promującej projekt „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Tuż po wakacjach zaplanowano montaż ostatnich 100 fotoradarów i kolejnych rejestratorów. Do końca nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał system po 2015 r.
Według policyjnych statystyk w ostatnich miesiącach nastąpiła zdecydowana poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dużą rolę, zdaniem policji, odegrała ostatnia zmiana przepisów z 18 maja (zaostrzenie przepisów dla drogowych piratów oraz pijanych kierowców na drogach). Od tego czasu do 17 czerwca liczba wypadków spadła o 65 w porównaniu z 31-dniowym okresem poprzedzającym zmiany. Odnotowano także mniej ofiar śmiertelnych oraz rannych. W tym czasie na polskich drogach zginęło 189 osób.
Eksperci przypominali, że na bezpieczeństwo wpływ mają trzy sprawy: człowiek, jakość drogi i pojazd. Powoli zmieniają się nasze postawy. Większość kierowców nie akceptuje zachowań piratów drogowych, dlatego coraz więcej filmików nagranych przez kierowców trafia do policji. Kierowcy nie mają też większego problemu z akceptacją fotoradarów ustawionych w okolicach szkół i przedszkoli (94 proc. badanych uważa takie działania za zasadne).
Podstawową część systemu stanowią fotoradary, wszystkie w obudowach pomalowanych na rzucający się w oczy żółty kolor. Do centrum nadzorującego system trafiają z nich informacje zawierające m.in. czas i miejsce naruszenia przepisów, zdjęcia pojazdów wraz z widocznymi numerami rejestracyjnymi i odnotowaną prędkością przekraczającą dopuszczalną.
Po weryfikacji materiału dowodowego pracownicy Centrum prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie naruszenia przepisów ruchu drogowego. Do właściciela pojazdu namierzonego dzięki automatycznej wymianie informacji z Centralną Ewidencją Pojazdów kierowane jest wezwanie do wskazania kierującego.