O alarmującej sytuacji psychiatrii dziecięcej w całym kraju informują Rzecznika nie tylko pacjenci i ich rodziny, ale także lekarze specjaliści w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Konsultant Krajowy oraz Konsultanci Wojewódzcy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownicy szpitali psychiatrycznych oraz Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.
W 2017 r. w Polsce było zaledwie 360 lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. 160 z nich miało powyżej 51 lat. Młodzi lekarze nie garną się do specjalizacji w tej dziedzinie. W 2017 r. przyznano 67 miejsc rezydenckich, ale wykorzystanych zostało zaledwie 11. W niektórych województwach żaden młody medyk nie podjął szkolenia specjalizacyjnego z psychiatrii dziecięcej w ramach rezydentury.
14 lutego o pilne działania w celu opanowania krytycznej sytuacji w psychiatrii dziecięcej w całym kraju zwróciła się do Ministra Zdrowia Konsultant Krajowa dr n. med. Barbara Remberk. Stwierdziła, że w niemal wszystkich oddziałach całodobowych psychiatrii dziecięcej brakuje miejsc, a w woj. mazowieckim obłożenie sięga 160 proc.
W wystąpieniu do Ministra Zdrowia Bartłomiej Chmielowiec apeluje o podjęcie zdecydowanych działań zwracając uwagę m.in. na niedostateczny poziom finansowania świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, trudne warunki hospitalizacji małoletnich pacjentów oraz braki kadrowe wśród personelu medycznego.
- Wzrost nakładów finansowych, tworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu specjalizacji w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zmiany organizacyjne to działania niezbędne dla poprawy opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi pacjentami - stwierdził Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu.