W technikach zaproponowano zwiększenie z 51 do 56 tygodniowo liczby godzin przeznaczonych na kształcenie praktyczne realizowane w porozumieniu z pracodawcami. Dodatkowo zdecydowano o wprowadzeniu w pięcioletnim okresie nauczania obowiązkowych ośmiu tygodni praktyk (tj. 280 godzin).
Zrezygnowano także z obowiązku realizacji przez ucznia technikum dwóch przedmiotów ogólnokształcących na poziomie rozszerzonym. To dlatego, że aż 67 proc. absolwentów techników wybiera na maturze tylko jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ponadto od 2024 r. absolwenci technikum, którzy posiadają dyplom zawodowy na poziomie technika lub wszystkie certyfikaty kwalifikacji zawodowych wyodrębnionych w danym zawodzie na poziomie technika, nie będą musieli przystępować do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Dyrektor szkoły, jeśli będzie dysponował możliwościami kadrowymi, organizacyjnymi i finansowymi, będzie miał do dyspozycji dodatkowe godziny, które można wykorzystać właśnie na naukę dodatkowego przedmiotu na rozszerzonym poziomie. Liczba godzin dodatkowych, co wynika z obietnic złożonych nauczycielom przez minister edukacji Annę Zalewską, zostanie zwiększona na każdym etapie edukacyjnym o godzinę.
Dodatkowo podstawą do przyjęcia na studia absolwentów techników będą nie tylko wyniki matury, ale także egzaminu zawodowego (obowiązkowego, by ukończyć szkołę). Uczelnie będą mogły samodzielnie ustalać jedynie, jakie wyniki stanowią podstawę przyjęcia na studia.
W projektowanym rozporządzeniu rozszerzono również katalog przedmiotów do wyboru (od roku szkolnego 2020/2021) w liceach ogólnokształcących i technikach. Dyrektorzy wybiorą w I klasie jeden spośród czterech przedmiotów. Do obecnej filozofii, plastyki, muzyki dołożono teraz język łaciński i kulturę antyczną.
Etap legislacyjny: konsultacje publiczne