Koronawirus: dowody osobiste można wydawać w przyłbicy ochronnej - zmiana rozporządzenia ws. maseczek

Niepełnosprawny nie musi zakładać rękawiczek, jeżeli chce zrobić zakupy. Urzędnik, jeśli jest za przesłoną lub szybą, może chronić się inaczej niż maseczką.

Aktualizacja: 28.04.2020 06:44 Publikacja: 27.04.2020 19:47

Koronawirus: dowody osobiste można wydawać w przyłbicy ochronnej - zmiana rozporządzenia ws. maseczek

Foto: Fotorzepa

Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Weszło ono w życie z dniem ogłoszenia, czyli w niedzielę 26 kwietnia.

Nowe przepisy przewidują, że osoby pracujące w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania publiczne mogą pracować w przyłbicach. Pod warunkiem jednak, że ich stanowisko oddziela od petenta dodatkowa przesłona ochronna. Do tej pory prawo do noszenia przyłbic w miejscu pracy mieli tylko pracownicy sklepów, z czego powszechnie korzystają.

Rozporządzenie przewiduje jednocześnie, że odkrycie ust i nosa petenta w maseczce będzie możliwe, gdy zajdzie konieczność jego identyfikacji lub weryfikacji tożsamości, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, gdy jest to niezbędne. Chodzi jednak nie tylko o tożsamość, bo także o odkrywanie ust i nosa w celu komunikowania się z osobą głuchą lub głuchoniemą.

Czytaj też:

Rząd: obowiązek kwarantanny przedłużony 

Dlaczego nie sprawdza się wieku kupujących w godz. 10-12

Zakaz lotów wydłużony do 9 maja

Rząd luzuje także rygory obowiązkowego zakładania rękawiczek w sklepach. Dotychczas nie wolno było zrobić zakupów nikomu, kto nie nałożył rękawiczek. Obowiązek ich zapewnienia spoczywa na sklepach.

Obecnie nie muszą ich już zakładać niepełnosprawni, którzy mają problemy z ich założeniem i zdjęciem.

Taryfą ulgową objęto również osoby, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych i niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Okazanie stosownego orzeczenia lub zaświadczenia nie będzie jednak wymagane, nie trzeba go mieć przy sobie.

Ponadto nowe przepisy przedłużają zakaz podróżowania pociągiem przez granice Polski. Wcześniej obowiązywał do 26 kwietnia, teraz przedłużono go bezterminowo, do odwołania. Zmiana terminu wiąże się z przedłużeniem obowiązku poddawania się kwarantannie przez powracających z zagranicy.

Bez zmian pozostały w tym rozporządzeniu nakazy i ograniczenia, takie jak noszenie maseczek w miejscach publicznych lub zamknięcie restauracji i kawiarni czy też zakazy zgromadzeń.

Poprzednia nowelizacja rozporządzenia, ta sprzed tygodnia, zniosła zakaz spacerowania w parkach i na bulwarach, a także w lesie. Do lasu nie trzeba zakładać maseczki ochronnej.

Więcej jest też kategorii spraw, o których załatwienie obywatele mogą zwracać się do urzędów.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił