Reklama
Rozwiń

Matura 2020: jak wybrać uczelnię i kierunek studiów

Dziś maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Wybór uczelni oraz kierunku studiów może być trudnym wyzwaniem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało pakiet rozwiązań, który będzie pomocny w podjęciu jednej z najważniejszych życiowych decyzji.

Publikacja: 11.08.2020 13:07

Matura 2020: jak wybrać uczelnię i kierunek studiów

Foto: AdobeStock

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce prawa i obowiązki studentów reguluje kwestie związane z prawami i obowiązkami studentów. Rozpoczynający naukę student ma prawo do przeszkolenia w zakresie swoich praw i obowiązków. Za przeprowadzenie przeszkolenia odpowiedzialny jest samorząd studencki we współpracy z Parlamentem Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Studenci mają prawo do elastycznej organizacji nauki, m.in. do odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów, usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach, korzystania z urlopów od zajęć, zmiany kierunku studiów, przeniesienia na studia stacjonarne lub niestacjonarne, przystąpienia do egzaminu komisyjnego oraz powtarzania zajęć z powodu niezadowalających wyników w nauce. Studentce w ciąży oraz studentowi będącemu rodzicem przysługuje indywidualna organizacja studiów do czasu ich ukończenia oraz możliwość skorzystania z urlopu od zajęć - informuje resort.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono