Od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online.

Dotychczasowe krajowe prawo zastąpiły nowe przepisy, które jednocześnie weszły w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego startuje z kampanią informacyjną „Miej drony pod kontrolą". Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób latających hobbystycznie.

Czytaj także: Drony – nowa kategoria lotnictwa

– Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe – twierdzi rząd.

Co się zmieni? Operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi będą sklasyfikowane w oparciu o ich stopień ryzyka. Powstaną trzy kategorie lotów: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Obowiązkowa rejestracja operatorów dronów, szkolenie i testy online na stronie drony.ulc.gov.pl. to tylko niektóre nowości. Użytkowanie dronów ma być teraz łatwiejsze, m.in. dzięki digitalizacji większości procesów w urzędzie.

Drony w czasie pandemii wykorzystywane są m.in. do monitoringu miast. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na Covid-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów – poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych.

Latanie dronem to nie tylko ciekawe hobby, ale również niesamowity potencjał biznesowy. Dzięki niemu można obserwować i nagrywać skupiska ludzi zgrupowanych w jednym miejscu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W ramach kampanii informacyjnej Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował spot, ulotki oraz plakaty, które będzie można zobaczyć na przystankach autobusowych w Warszawie i Katowicach – miastach, w których wykonuje się najwięcej lotów dronami. Istotnym elementem akcji informacyjnej będzie kampania internetowa, która potrwa około sześć tygodni.