– Pewnych badań w ciąży nie da się przesunąć o dwa tygodnie. Należy do nich USG w 11.–13. tygodniu ciąży, badanie obciążenia glukozą czy badanie tuż przed rozwiązaniem – tłumaczy. W ubiegłym tygodniu jednego dnia przyjął 20 „obcych" pacjentek, których lekarze zamknęli gabinety w związku z epidemią koronawirusa.
– Część zamyka gabinety, bo nie ma środków ochrony osobistej, inni wiedzą, że w razie kontaktu z zakażoną stracą pracę w kilku miejscach. Jeszcze inni są chorzy i zakażenie może ich zabić – tłumaczy dr Ryszard Rutkowski, ginekolog przyjmujący mimo obaw.
Nie wszyscy mają takie podejście i sporo ciężarnych zostaje bez lekarza. Co mają zrobić? – Do ginekologa nie potrzeba skierowania, a NFZ refunduje teleporady. Pacjentka może zadzwonić do którejkolwiek poradni – mówi dr Rutkowski.
Ministerstwo Zdrowia jest oburzone tym, że ginekolodzy zamykają gabinety, „zwłaszcza że mają pod opieką tak wąską i specyficzną grupę pacjentek". – Jeżeli tak się dzieje, proszę, by pacjentki zadzwoniły na infolinię NFZ, który przekieruje je do najbliższego gabinetu mającego kontrakt z Funduszem – mówi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Zdaniem Anny Gołębickiej, stratega komunikacji i doradczyni OZZ Lekarzy, ginekolog, który zamyka gabinet, powinien sam zadzwonić do pacjentek i zapewnić, że jest dostępny pod telefonem.
– Warto dać kobiecie w ciąży poczucie bezpieczeństwa, tak jej teraz potrzebne. To też okazja do poprawy opieki nad pacjentem – podkreśla.