– W dziedzinach sportu, w których działają polskie związki sportowe, będą funkcjonowały tytuły zawodowe trenera i instruktora sportu – wyjaśnia Katarzyna Grabska, szef grupy prawa sportowego w Kancelarii Bird & Bird. Wynika to z ustawy o sporcie.

Resort sportu przygotował też już projekt rozporządzenia w sprawie warunków uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w sporcie. Określa on zwłaszcza zasady organizowania i zaliczania kursów specjalistycznych, ich długości i programu.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=32D5E9E600D56AB49EB7FF9921D69E8B?id=360657]Ustawa o sporcie[/link] ustala [b]trzy stopnie trenerskie: klasy drugiej, pierwszej i mistrzowskiej. Wszyscy posiadacze tych tytułów muszą mieć ukończony specjalistyczny kurs i zaliczony egzamin[/b]. Jeśli zaś chodzi o stopień instruktora, to może go uzyskać osoba, która ukończyła studia wyższe umożliwiające zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności instruktorskich lub ma wykształcenie średnie, ukończyła kurs instruktorów w danym sporcie i zdała egzamin końcowy.

Jednym z istotniejszych rozwiązań przewidzianych w przygotowanych przepisach sportowych – w opinii Katarzyny Grabskiej – jest rozstrzygnięcie, że minister sportu uznaje kwalifikacje zawodowe trenera lub instruktora sportu zdobyte w innych krajach niż państwa Wspólnoty.

Uzyskanie tytułu trenera lub instruktora jest teraz bardzo istotne, ponieważ zajęcia w klubie sportowym mogą prowadzić tylko osoby legitymujące się jednym z tych tytułów.