Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrujący sprawę odmowy udostępnienia przez władze uczelni recenzji habilitacyjnej.
W maju 2012 roku zainteresowany złożył wniosek do dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku o wydanie mu kserokopii recenzji przewodu habilitacyjnego. Oryginalny dokument został sporządzony przez czterech profesorów tej uczelni podczas habilitacji jednego z profesorów.
Dziekan poinformował, że recenzje w przewodzie habilitacyjnym nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu min. ustaw: o dostępie do informacji publicznej, o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz innych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego.
Sprawa szybko trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Zainteresowany złożył skargę na bezczynność dziekana, wnosząc jednocześnie o zobowiązanie go do udzielenia informacji, zgodnie z trybem ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Zdaniem skarżącego udostępnienie recenzji dotyczącej sprawy publicznej, jakim jest uzyskiwanie stopnia naukowego doktora habilitowanego jest obowiązkiem władz uczelni. Powołał się w skardze na sprawę ekspertyz zamawianych przez Kancelarię Prezydenta RP podczas nowelizowania ustawy o OFE. Wyjaśnił, że nie ma wątpliwości, iż zarówno w rozumieniu konstytucji, jak i ustawy o dostępie do informacji publicznej - opinie i ekspertyzy zamawiane przez organy władzy publicznej są informacją publiczną, zarówno ich treść, autorstwo a nawet zapłacone honorarium.