RPO: nie mogę interweniować ws. dymisji prezesa Radia Nowy Świat

Rzecznik Praw Obywatelskich nie będzie interweniował w sprawie dymisji Piotra Jedlińskiego z funkcji prezesa Radia Nowy Świat. Jak wyjaśnia, nie może zajmować się podmiotami prywatnymi, które nie wykonują zadań publicznych i nie są finansowane z publicznych środków.

Publikacja: 02.09.2020 11:03

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: tv.rp.pl

dgk

Do interwencji ws. "obrony wolności słowa i wolności prasy łamanej przez właścicieli internetowej stacji radiowej »Nowy Świat«" wezwał RPO wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem, Piotr Jedliński został zmuszony do rezygnacji po tym, jak określił aresztowaną niebinarną Margot jako mężczyznę Michała Sz. W opublikowanym na FB oświadczeniu Piotr Jedliński poinformował, że zasugerowano mu rezygnację "dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom".

W odpowiedzi dla wiceministra Marcina Romanowskiego RPO podkreślił znaczenie konstytucyjnej zasady wolności prasy. - Dlatego szczególnie istotne jest zapewnienie dziennikarzom niezależności i nieskrępowanej możliwości wyrażania poglądów, w tym także formułowania wypowiedzi dosadnych i kontrowersyjnych, przy zagwarantowaniu mechanizmów odpowiedzialności za słowo i poszanowania dóbr innych osób - pisze RPO.

Jednak informuje, że nie może interweniować w związku z rezygnacją prezesa RNŚ, gdyż nie pozwala na to zakres kompetencji Rzecznika. Zgodnie z przepisami RPO może podjąć  działania jedynie wobec podmiotów wykonujących władzę publiczną, realizujących zadania i funkcje publiczne.

- Dlatego też RPO podejmował liczne interwencje dotyczące mediów publicznych (np. w sprawie anulowania głosowania Listy Przebojów „Trójki", czy sprawę zwolnienia red. Wojciecha Majcherka z TVP Kultura). Radio Nowy Świat jest jednak podmiotem prywatnym, niefinansowanym ze środków publicznych ani niewykonującym zadań publicznych. Interwencja Rzecznika stanowiłaby ingerencję wykraczającą poza jego mandat konstytucyjny - zaznacza RPO.

Dodaje, że rozważał możliwość zwrócenia się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie, lecz ustawa o radiofonii i telewizji nie przyznaje KRRiT kompetencji dotyczących obsady personalnej zarządów prywatnych rozgłośni.

- Jedynym środkiem prawnym dostępnym w tej sprawie - w przypadku twierdzenia o dyskryminacji w zatrudnieniu z uwagi na głoszone poglądy - jest powództwo do sądu. RPO nie wytacza jednak powództw przeciwko podmiotowi nie wykonującemu władztwa publicznego czy też nie realizującemu zadań publicznych i nie korzystającemu ze środków publicznych - stwierdził Rzecznik.

Jak ujawnił, że sam Piotr Jedliński zadzwonił do Biura RPO informując, że nie oczekuje w swojej sprawie podejmowania działań przez organy państwowe, w tym RPO.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne