Zamieszanie z zaopatrzeniem pacjentów w wyroby medyczne wydawane na zlecenie to skutek braku odpowiedniej informacji dla lekarzy.

1 stycznia 2014 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z  6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 17 grudnia 2013 r. poz.1565) wraz z załącznikiem zawierającym wykaz nowych kodów niezbędnych do realizacji zlecenia wydanego przez lekarza. Natomiast wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy został opublikowany dopiero w Dz. U. z 30 grudnia 2013 pod poz. 1678.  Nowe kody, które lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wypisując zlecenie powinien wpisać w odpowiednią rubrykę na zleceniu, składają się obecnie z dwóch części: litery i numeru wyrobu medycznego umieszczonego pod tą literą.

Większość lekarzy nic nie wiedziała o nowych przepisach i wystawiała pacjentom zlecenia ze starymi kodami. Skutek jest taki, że pacjenci zgłaszający się po Nowym Roku do sklepów medycznych po sprzęt ortopedyczny czy pieluchomajtki są odsyłani z powrotem do lekarza po zlecenia z nowymi kodami.

Narodowy Funduszu Zdrowia wydał dziś komunikat, w którym informuje, że do 30 czerwca 2014 r. obowiązuje okres przejściowy i honorowane będą zlecenia na realizacje zakupu wyrobów medycznych wystawione przed datą wejścia w życie nowych przepisów. Osoba uprawniona do wystawienia zlecenia (lekarz) obowiązana jest  do wprowadzenia zmian w wystawianym w 2013 roku zleceniu oraz ich parafowanie (podpis, pieczątka).

NFZ zapewnia jednak, że w przypadku, gdy zlecenie zawiera nazwę wyrobu medycznego oraz wskazanie grupy i liczby porządkowej na podstawie rozporządzenia, które utraciło swoją moc, NFZ dołoży wszelkich starań, aby skorygować i uaktualnić dane ze zlecenia bez konieczności ponownej wizyty pacjenta u lekarza, który wystawił zlecenie. O konieczności honorowania skorygowanych zleceń NFZ poinformował już wszystkich realizatorów.