- Około 10 % dzieci, u których zęby szóste wyrzynają się po ukończeniu 7. roku życia, może automatycznie zostać pozbawionych tego świadczenia - podkreślił rzecznik w swoim wystąpieniu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego zabezpieczenie profilaktyczne bruzd lakiem szczelinowym jest udzielane jeden raz do ukończenia 7. roku życia
W ocenie rzecznika, przy tzw. siekaczowym sposobie wyrzynania się zębów stałych u dzieci, zęby trzonowe (szóstki) wyrzynają się po siekaczach przyśrodkowych (jedynkach), co może mieć miejsce już po ukończeniu przez dziecko 7. roku życia. Taka sytuacja może dotyczyć ok. 10 % dzieci, które automatycznie nie są objęte ww. świadczeniem gwarantowanym.
- Mając na względzie bardzo zły stan uzębienia wśród populacji wieku rozwojowego, uważam, że należy zagwarantować ze środków publicznych zabezpieczanie bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych, co najmniej do ukończenia 8. roku życia - zaznaczył rzecznik.