Refundowane tylko w pełnym opakowaniu
Zdaniem Izby zakaz dzielenia leku wynika również z rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich. Jest tam zapis, że leki refundowane mogą być wydawane wyłącznie w pełnych opakowaniach określonych w wykazie leków refundowanych. Tylko w wyjątkowych przypadkach prawo dopuszcza wydawanie mniejszej ilości leku niż zawarta w opakowaniu zbiorczym. Dotyczy to m.in. antybiotyków, leków psychotropowych i odurzających.
- Lekarz może zapisać np. 14 iniekcji antybiotyku, a w opakowaniu zbiorczym jest tylko 10 ampułek, więc 4 trzeba dobrać z innego opakowania – tłumaczy wiceprezes NIA dr Marek Jędrzejczak. Podkreśla jednak, że dzielenie opakowań leków wymienionych w rozporządzeniu może wynikać wyłącznie z zapisów recepty i tylko, jeśli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości leku. Aptekarz powinien też oznakować lek datą ważności i numerem serii i wydać go w opakowaniu aptecznym.
Wymieniony zapis w rozporządzeniu dotyczy leków refundowanych. Inne produkty lecznicze, zwłaszcza te wydawane bez recepty, teoretycznie można sprzedawać na blistry czy saszetki. NIA uważa jednak, że jest to niezgodne z zasadami dobrej praktyki aptecznej.
- Opakowanie leku jest elementem bezpieczeństwa jego stosowania i przechowywania. Ma bowiem chronić lek przed działaniem czynników zewnętrznych, a pacjentowi zapewnić stały dostęp do informacji zamieszczonych na opakowaniu, takich jak nazwa, skład, termin ważności i numer serii, a także do informacji w ulotce informacyjnej opisującej m.in. przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania leku. Dlatego zasadniczo lek może być wydany z apteki tylko w opakowaniu określonym w charakterystyce leku zatwierdzonej przez URL – tłumaczy dr Marek Jędrzejczak.
Aptekarz nie przepakowuje
NIA zwraca również uwagę, iż apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której zgodnie z ustawą świadczone są usługi farmaceutyczne, enumeratywnie wskazane w Prawie farmaceutycznym. Jest wśród nich wydawanie gotowych produktów leczniczych oraz sporządzanie leków recepturowych czy też leków aptecznych.
- Dzielenia leków gotowych, poza przypadkami wskazanymi przez prawo, oraz ich przepakowywanie, nie mieści się w zakresie działania apteki, a zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne działalność taka przynależy wytwórcy – argumentują władze aptekarskiego samorządu.