Rzecznik sprawdza, czy wrocławski szpital celowo pozbawiał pacjentów pomocy

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wszczęła wczoraj z urzędu postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu.

Publikacja: 30.09.2014 12:11

Rzecznik sprawdza, czy wrocławski szpital celowo pozbawiał pacjentów pomocy

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska

Rzecznik chce wyjaśnić, czy w szpitalu dochodzi do bezprawnych, zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie pacjentów prawa do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane natychmiast ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia bądź ograniczenie im tego prawa.

Niezależnie od tego Rzecznik prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie dwóch ostatnich zdarzeń, do których doszło we wrocławskiej klinice w ciągu  jednego tygodnia. Najpierw   szpital odmówił przyjęcia pacjentki przewożonej karetką z jednej z przychodni, potem odmówił przyjęcia 8–letniego chłopca, który doznał ciężkich obrażeń w wypadku na drodze.

Rzecznik zwraca się z prośbą do pacjentów, ich rodzin o przekazywanie informacji o podobnych sytuacjach tj. odmowie udzielenia świadczenia zdrowotnego w nagłych przypadkach  w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Wszystkie możliwości skontaktowania się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta dostępne są na jego stronie internetowej.

Zgodnie z art. 59 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przez praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów rozumie się:

1) bezprawne zorganizowane działania lub zaniechania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, 2) stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu zorganizowanie wbrew przepisom o rozwiązywaniu sporów zbiorowych akcji protestacyjnej lub strajku przez organizatora strajku - mające na celu pozbawienie pacjentów praw lub ograniczenie tych praw, w szczególności podejmowane celem osiągnięcia korzyści majątkowej.

Wykładnię art. 59  dał w kwietniu br. Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II OSK 2891/12). NSA uznał wtedy, że złamanie prawa nawet w stosunku do jednego chorego może oznaczać, że lecznica narusza zbiorowe prawa pacjenta.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?