Minister finansów zmienia niekorzystne dla rolników interpretacje indywidualne. Nie chce już podatku od przekazywanych im odszkodowań.
Chodzi o pieniądze wypłacane przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Wynika z niej, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. Poszkodowani dostają rekompensaty. O ich rozliczenie zapytał poseł Dariusz Piontkowski w interpelacji nr 32 547/2015. Powołał się na interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy, która uznała, że odszkodowanie jest opodatkowanym przychodem. Nakazała też, aby regionalna dyrekcja ochrony środowiska, która wystąpiła o interpretację, wystawiała informacje PIT-8C w tej sprawie.
Minister finansów odciął się jednak od tego stanowiska. Podkreślił, że odszkodowanie za szkody w działalności rolniczej wyrządzone przez zwierzęta nie podlega opodatkowaniu PIT. Jest to bowiem przychód z działalności rolniczej. A zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o PIT nie stosuje się jej do takich przychodów.
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, odszkodowania wypłacane przez Skarb Państwa mają na celu rekompensatę szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Takie szkody wpływają na zmniejszenie przychodów z działalności rolniczej. Odszkodowanie powoduje, że osoba je otrzymująca ma przychody z działalności rolniczej w takiej wysokości, w jakiej uzyskałaby je, gdyby nie zwierzęta.
Reasumując, regionalne dyrekcje ochrony środowiska nie muszą wystawiać informacji PIT-8C, a beneficjenci nie płacą podatku od otrzymanej kwoty.