NFZ windykuje pieniądze od nieubezpieczonych pacjentów

Wojewódzkie oddziały NFZ windykują pieniądze od osób, które skorzystały z bezpłatnej opieki medycznej, a nie miały do tego prawa.

Publikacja: 09.11.2015 07:16

Narodowy Fundusz Zdrowia, egzekwując pieniądze od nieubezpieczonych, wypełnia obowiązek ustawowy

Narodowy Fundusz Zdrowia, egzekwując pieniądze od nieubezpieczonych, wypełnia obowiązek ustawowy

Foto: Rzeczpospolita

Urzędnicy NFZ wzięli na celownik ok. 110 tys. osób. Rekordowe kwoty windykuje małopolski oddział Funduszu. Tam placówki medyczne leczyły pacjentów niemających ubezpieczenia zdrowotnego za kwotę ponad 21 mln zł.

Drogie leczenie

Skalę niewiedzy i braku prawa do bezpłatnego leczenia obnażył eWUŚ. W systemie nadal są pomyłki. Biora się one stąd, że cały czas Centralna Baza Ubezpieczonych w NFZ, na której eWUŚ się opiera, jest nieszczelna. ZUS, do którego trafiają składki na ubezpieczenie społeczne, przekazuje do NFZ dane albo nieaktualne, albo z opóźnieniem.

– EWUŚ nie jest miarodajnym narzędziem do sprawdzania ubezpieczenia. Na czerwono wyświetlają się emeryci i renciści, którzy z definicji odprowadzają składkę zdrowotną. Brak ubezpieczenia system sugeruje także w przypadku matek przebywających na długich urlopach wychowawczych – mówi Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Większość jest przekonana, że ma ubezpieczenie zdrowotne i o takiej treści składa oświadczenie. Być może niektórzy świadomie składają fałszywe – mówi Jacek Krajewski.

Sami urzędnicy NFZ przyznają, że eWUŚ jako nieubezpieczone pokazuje m.in. kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające polskie obywatelstwo, którym ustawa o świadczeniach zdrowotnych gwarantuje prawo do bezpłatnego leczenia. Tak samo na czerwono wyświetlają się nazwiska młodych ludzi po skończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Nawet jeśli nie podejmują od razu pracy, to ustawa gwarantuje im prawo do darmowego korzystania z opieki medycznej w okresie sześciu miesięcy od dnia zakończenia szkoły lub skreślenia z listy uczniów.

Do grupy nieubezpieczonych, jaką NFZ zweryfikował, należą m.in. osoby w wieku 19–26 lat. Mogą to być studenci, niezgłoszeni przez rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego, lub osoby pracujące na umowę o dzieło. Wobec nich szczeciński oddział NFZ wydał już 75 decyzji nakazujących zwrot pieniędzy za leczenie. Dolnośląski oddział NFZ zaś na 850 tys. zł wydał decyzje wobec współmałżonków osób pracujących, niezgłoszonych do ubezpieczenia. Na Mazowszu nieuprawnionymi do bezpłatnego leczenia okazywały się osoby bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy czy te, które zakończyły działalność gospodarczą.

Nadal nie wiedzą

– Suma osób i należności, jakich dochodzi NFZ, pokazuje, że Polacy nie zabezpieczają swoich interesów – mówi Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady NFZ. Współmałżonkowie osób pracujących są też nieświadomi, że podejmując dorywcze prace na oskładkowaną umowę, zyskują swój status ubezpieczeniowy i ZUS wyrejestrowuje ten współmałżeński. Po zakończeniu pracy dorywczej małżonek powinien ponownie zgłosić żonę czy męża do ubezpieczenia.

PiS zapowiada, że zniesie obecny system ubezpieczeniowy. Wszystkim obywatelom przyzna prawo do bezpłatnego leczenia.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne