Wiatraki dalej od drogi, farmy fotowoltaiczne z powłoką

Wiatraki powinny stać w nie mniejszej odległości od drogi niż wynosi ich podwójna wysokość. Natomiast farmy fotowoltaiczne powinny być pokryte powłoką antyodblaskową, by nie oślepiać kierowców.

Publikacja: 16.06.2024 16:01

Wiatraki powinny stać w nie mniejszej odległości od drogi niż wynosi ich podwójna wysokość.

Wiatraki powinny stać w nie mniejszej odległości od drogi niż wynosi ich podwójna wysokość.

Foto: AdobeStock

Projektowana nowelizacja prawa budowlanego, która ma być dokonana za pomocą ustawy w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, liberalizuje zasady lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z projektem posadowienie elektrowni wiatrowej, której wysokość nie przekracza 12 metrów ma być możliwe bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, a tylko na zgłoszenie. Jeśli chodzi o wymagane odległości, to projektodawca określił, że nie może być ona mniejsza od granic działki niż jej całkowita wysokość.

Jednak zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie rozwiązuje to absolutnie problemu działek, które graniczą z drogami. Dlatego GDDKiA proponuje by lokalizacja elektrowni wiatrowych, niezależnie od ich mocy oraz miejsca lokalizacji, była możliwa przy zachowaniu odległości wiatraków określonych w art. 43 ustawy o drogach publicznych, lecz nie mniejszej niż podwójna wysokość wiatraka.

Minimalne odległości dla OZE

Art. 43 określa minimalne określa odległości obiektów budowlanych (z wyłączeniem reklam) od dróg danej kategorii. I tak w przypadku autostrad minimalna odległość od drogi wynosi 30 m w terenie zabudowy i 50 poza nim. Minimalne odległości dla dróg ekspresowych wynoszą odpowiednio 20 i 40 m.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe kategorie dróg, to minimalna odległość od drogi krajowej wynosi 10 m w terenie zabudowy i 25 m poza nim, w przypadku dróg wojewódzkich oraz powiatowych 8 i 20 m, a dla dróg gminnych 6 i 15 m.

To oznacza, że o ile minimalna odległość budynku w mieście od przebiegającej przez nie drogi krajowej wynosi 10 m, to 12metrowej wysokości wiatrak nie powinien być usytuowany bliżej niż 24 m od drogi. W przypadku autostrad musiałyby by być one oddalone o 30 (w terenie zabudowy) i 50 m. od drogi poza tym terenem.

Dzięki temu – jak wskazuje GDDKiA  - w sytuacji gdy wiatrak przewróci się, to nie zablokuje pasa drogowego, nie spowoduje serii wypadków, nie sprowadzi katastrofy w ruchu lądowym.

 - Wskazana odległość zminimalizuje również ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego spowodowanego oderwaniem elementów turbiny i siłą rzutu jego przemieszczenia na drogę, a także zminimalizuje ryzyko konsekwencji wpływu oblodzenia elektrowni wiatrowych na bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego – wskazuje Paweł Woźniak, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w piśmie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii dodając, że ryzyko to jest powiązane z możliwością oderwania się brył lodu i śniegu z turbin wiatrowych i siłą rzutu przemieszczenia na drogę.

Fotowoltaika może oślepiać kierowców

Co więcej GDDKiA proponuje się również by odległości określone w art. 43 ustawy o drogach publicznych dotyczyły także farm fotowoltaicznych. Drogowcy chcą też wprowadzenia wymogu by cała instalacja widoczna z jezdni przez kierującego pojazdem była pokryta powłoką antyolśnieniową. Chodzi o wyeliminowanie ryzyko oślepiania kierowców, które mające silny negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zdaniem GDDKiA minimalne odległości z art. 43u.o.d.p. powinny również dotyczyć masztów, wolno stojących kominów, masztów antenowych, masztów flagowych oraz masztów do kamer monitoringu, których lokalizowanie również liberalizuje projekt ustawy deregulacyjnej.

Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy