Zgodnie § 10 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) uczniowie szkół publicznych uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dotyczy to sytuacji, gdy religia lub wyznanie, do którego przynależność deklarują uczniowie lub rodzice, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek.
Szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji są przedmiotem ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji.
W ocenie MEN zwolnienie uczniów z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji nie oznacza uzyskania przez nich dodatkowych dni wolnych od nauki. Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze. Szkoła nie jest też zwolniona z wypełniania funkcji wychowawczej i opiekuńczej w stosunku do uczniów uczestniczących w rekolekcjach.
- Tym samym jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich uczniów. Dotyczy to zarówno uczniów odbywających rekolekcje, jak i tych, którzy w tym czasie uczestniczą na jej terenie w zajęciach opiekuńczych i wychowawczych. Z tego względu szkoła ma prawo do kontroli obecności na zaplanowanych w tych dniach zajęciach - podkreśla MEN.
Opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji zapewniają nauczyciele religii. Dyrektor szkoły – jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa uczniów – może zwrócić się jednak do pozostałych nauczycieli z prośbą o pomoc w zapewnieniu uczniom opieki w czasie ich przemieszczania się do miejsca odbywania się rekolekcji i w drodze powrotnej do szkoły.