Reklama
Rozwiń

Uniwersytet Jagielloński walczy o nazwę

Pomysł zmiany nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wywołał opór najstarszej uczelni w Polsce, która uważa, że chęć posługiwania się szyldem „Uniwersytet Krakowski", to próba zawłaszczenia jej tradycji.

Publikacja: 22.05.2023 14:14

Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pod koniec kwietnia podjął uchwałę dotyczącą zmiany nazwy uczelni na Uniwersytet Krakowski im. KEN. W związku z tym jej rektor skierował w tej sprawie wniosek do ministra edukacji. Chęć zmiany UP tłumaczy faktem, że używany dotąd przymiotnik „pedagogiczny” odnosi się tylko do jednej z dyscyplin naukowych, które aktualnie można na nim studiować.

Tym planom sprzeciwia się rektor UJ prof. Jacek Popiel. Przypomina, że kierowana przez niego uczelnia jest podmiotem uprawnionym do wyłącznego wykorzystywania nazw "Uniwersytet Jagielloński" i "Akademia Krakowska", jako zastrzeżonych znaków towarowych w Polsce i całej Unii Europejskiej. – Nazwa "Uniwersytet Krakowski" stanowi historyczną i wywołującą oczywiste skojarzenia nazwę uczelni – wolno zatem przyjąć, że silnie identyfikuje oraz indywidualizuje ona właśnie Uniwersytet Jagielloński – uważa profesor. I powołuje się na wyniki internetowych wyszukiwarek, które po wpisaniu w nie frazy „uniwersytet krakowski”, w pierwszej kolejności odnoszą się do UJ jako „podmiotu, którego nazwa traktowana jest jako tożsama z nazwą wyszukiwaną”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono