Nowe prawo w grudniu 2022: ceny energii, dodatek elektryczny, fotowoltaika, limity dla emerytów

• Cena prądu w grudniu 2022

• Można już składać wnioski o dodatek elektryczny

• Więcej od państwa na panele fotowoltaiczne w domu

• W urzędach wielkie oszczędzanie prądu

• Wcześniejsi emeryci i renciści mogą dorobić więcej

Publikacja: 01.12.2022 11:48

Nowe prawo w grudniu 2022: ceny energii, dodatek elektryczny, fotowoltaika, limity dla emerytów

Foto: Adobe Stock

Cena prądu zamrożona

Od 1 grudnia 2022 do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla firm wyniesie 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), pod warunkiem, że osoby prowadzące działalność gospodarczą złożyły do 30 listopada oświadczenie swojemu dostawcy prądu.

Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

Czytaj więcej

Zbliża się ważny termin. Jeśli go przegapisz nie będzie tańszego prądu

Chcesz dodatek na prąd, złóż wniosek

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny.  Dodatek przysługuje każdemu odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania.

Dodatek elektryczny wynosi:

1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,

1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).

Więcej:

Czytaj więcej

Rosnące ceny prądu: można już składać wnioski o nowy dodatek

Fotowoltaika z wyższym dofinansowaniem od państwa

Od 15 grudnia zostanie podwyższona dotacja do domowej instalacji fotowoltaicznej. Zamiast obecnych 4 tys. zł będzie można otrzymać 6 tys. zł, zaś na magazyny energii nawet do 16 tys. zł. Dotychczas było to 7,5 tys. zł.

To nadal dopłaty w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd, która miała trwać do 22 grudnia 2022 r., ale zostanie wydłużona do końca marca 2023 r.

O wyższe dopłaty będą mogli ubiegać się także dotychczasowi beneficjenci.

Czytaj więcej

Mój Prąd z większymi zachętami od grudnia 2022

Tak mają oszczędzać prąd w urzędach

Od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy.

Na rzecz poprawy efektywności energetycznej powinny m.in.: ograniczyć oświetlenie zewnętrzne, wyłączyć dobową lub świąteczną iluminację budynków; dążyć do zapewnienia temperatury pomieszczeń: przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza; wprowadzić usprawnienia organizacyjne oraz szkolenia w celu  zracjonalizowania zużycia energii przez pracowników urzędów; wykorzystać ciepło odpadowe z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków.

Czytaj więcej

Rząd ogłosił limity temperatur w urzędach i przychodniach

Nowe limity zarobkowe dla emerytów

Od 1 grudnia 2022 r. obowiązują nowe limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, albo mają dopłatę do minimalnej emerytury w nowym systemie. Przy przychodzie wyższym niż 4536,50 zł (czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) świadczenie będzie zmniejszane, a po przekroczeniu 8424,90 (130 proc. przeciętnego) zostanie zawieszone. Do listopada limity były niższe. Wynosiły 4309,40 zł i 8003,20 zł.

O żadne limity nie muszą się martwić ci, którzy skończyli 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Nie dotyczą też osób pobierających renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.

Więcej:

Czytaj więcej

Będą wyższe progi dorabiania dla emerytów i rencistów

 

Cena prądu zamrożona

Od 1 grudnia 2022 do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla firm wyniesie 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), pod warunkiem, że osoby prowadzące działalność gospodarczą złożyły do 30 listopada oświadczenie swojemu dostawcy prądu.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości