"Wszystko jest w porządku, jest spokojnie" - zapewnił w piątek PAP przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Wśród abiturientów zdających egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 283,9 tys. to tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Pozostałe to abiturienci z wcześniejszych roczników. Większość z nich to osoby, które chcą poprawić swój wynik; są wśród nich zarówno osoby, które wcześniej nie zdały egzaminu z matematyki, jak i osoby, które zdały egzamin, ale chcą mieć lepszy wynik niż uzyskały wcześniej.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.