Obywatele twierdzą, że obowiązek noszenia maseczek został uregulowany w rozporządzeniu, a nie ustawie. Dlatego jest nieważny. Jednej z takich osób sprawę wyjaśniło Biuro RPO.
- Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy. RPO zabiegał o to od maja 2020 t. właśnie po to, by obywatele nie mieli takich wątpliwości - informują eksperci Rzecznika
Nakaz zakrywania nosa i ust wprowadzony w 2020 r. wywołał kontrowersje. Krytyczne głosy dotyczyły zwłaszcza podstawy prawnej tego obowiązku. Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust został bowiem wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego. Naprawiając ten błąd, Sejm uchwalił 28 października 2020 r. ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. W art. 15 pkt 2 lit. c tej ustawy wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na dodaniu do art. 46b punktu 13 w brzmieniu:
„13) nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu".
Przepis ten upoważnia Radę Ministrów do uregulowania kwestii zakrywania ust i nosa w rozporządzeniu, czyli stanowi właściwą podstawę do wprowadzania odpowiednich regulacji w formie rozporządzenia.