Czwarta fala pandemii wzbiera. Jakie będą obostrzenia?

Będzie mniej pouczeń, a więcej mandatów. W tramwajach i autobusach pojawią się policjanci w cywilu.

Aktualizacja: 27.10.2021 10:21 Publikacja: 26.10.2021 19:06

Patrol policji podczas kontroli pod kątem przestrzegania obostrzeń w centrum Warszawy

Patrol policji podczas kontroli pod kątem przestrzegania obostrzeń w centrum Warszawy

Foto: PAP/Piotr Nowak

Czwarta fala pandemii wzbiera. Sanepid i policja szykują się do wzmożonych kontroli przestrzegania obostrzeń. Te, które obowiązują już dziś, będą przedłużone – oświadczył we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Punktowo mogą pojawić się i inne.

– Każdego dnia policjanci kontrolują ok. 2,6 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. Coraz częściej po cywilnemu – informuje „Rzeczpospolitą" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Dziennie policjanci wydają ok. 3 tys. pouczeń w sprawie maseczek i wystawiają za ich brak ok. 1 tys. mandatów. Wkrótce liczby te mogą być dużo wyższe. Powód?

– Ustalane są właśnie szczegóły wspólnych patroli policji i sanepidu – twierdzi Szymon Cienki, rzecznik GIS. I zapowiada, że wkrótce funkcjonariusze pojawią się na ulicach.

– Przedłużenie obostrzeń jest jedyną logiczną decyzją rządu bez względu na to, czy ma to jakikolwiek merytoryczny sens. Tu decyduje polityka – uważa Maciej Gawroński, radca prawny z Kancelarii Gawroński &Partners.

Czytaj więcej

Medycy: U progu IV fali szpitale tak nieprzygotowane jak w marcu 2020 r.

Covidowy reżim

Od miesięcy obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki.

Cały czas jest obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z niego są jedynie: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. lat), osoby wspólnie mieszkające oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności niemogące się same poruszać.

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Chodzi o klatki schodowe, autobusy, sklepy, tramwaje, autobusy, kina, teatry itd.

Ust i nosa nie musimy zasłaniać na świeżym powietrzu – tj. w lesie, parku, na drogach i placach, na terenie cmentarzy. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub dokumentem potwierdzającym np. zaburzenia psychiczne.

Od miesięcy muzea i galerie sztuki funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Co to oznacza? Limit osób – 1 osoba na 10 mkw. Podobnie jest z kinami. Funkcjonują także w ścisłym reżimie sanitarnym, a to oznacza maksimum 75 proc. obłożenia. Konieczne są w nich maseczki.

Poza limitem

Także teatry, opery i filharmonie na świeżym powietrzu mogą mieć maksymalnie 75 proc. obłożenia. Konieczne jest zachowanie odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych.

W klubach nocnych, dyskotekach i innych miejscach do tańczenia może być maks. 150 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych.

Lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

W hotelach obowiązuje limit gości – maks. 75 proc. obłożenia. Nie dotyczy on osób w pełni zaszczepionych oraz zorganizowanych grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. W ścisłym reżimie działają sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. Obowiązuje w nich limit osób – maks. 1 os. na 10 mkw. Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100 proc. obłożenia.

Marek Posobkiewicz - były główny inspektor sanitarny

Pandemia potrwa jeszcze wiele miesięcy, ale nie ma sensu wprowadzanie bardzo ostrych restrykcji bez równoczesnego znacznego zwiększenia wyszczepialności. Izolowanie społeczeństwa, zamrażanie gospodarki i wszelkie lockdowny – stosowane bez świadomego, przeprowadzonego na szeroką skalę szczepienia – tylko wydłużą pandemię. Dodatkowe obostrzenia należy wprowadzać regionalnie, tam gdzie jest najwięcej zakażeń, biorąc pod uwagę liczbę hospitalizowanych, by nie zbliżać się do granicy wytrzymałości systemu opieki zdrowotnej, i stopień wyszczepienia ludzi na tym obszarze. To pozwoli przewidzieć dalszy przebieg epidemii. Warto stosować rozwiązania innych krajów, np. wpuszczanie do obiektów kulturalnych, sportowych i gastronomicznych tylko osób z aktualnym certyfikatem covidowym. To przecina częste drogi transmisji wirusa i motywuje niektórych do szczepienia.

Czwarta fala pandemii wzbiera. Sanepid i policja szykują się do wzmożonych kontroli przestrzegania obostrzeń. Te, które obowiązują już dziś, będą przedłużone – oświadczył we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Punktowo mogą pojawić się i inne.

– Każdego dnia policjanci kontrolują ok. 2,6 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. Coraz częściej po cywilnemu – informuje „Rzeczpospolitą" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne