Reklama
Rozwiń

Przepisy dotyczące szczepień nie pokrywają się z rzeczywistością - niepełnosprawnym nadal nie jest łatwo uzyskać szczepionkę

Choć osoby starsze i przewlekle chore teoretycznie mogą liczyć na pomoc w dojeździe na szczepienie, często nadal trudno się jej doczekać. Wiosną, po długiej walce, rodzice osób z niepełnosprawnością doczekały się regulacji przewidującej pierwszeństwo w kolejce do szczepień dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekunów. Decyzja przyszła tuż przed uwolnieniem szczepień dla wszystkich grup wiekowych, kiedy jednak wciąż trudno było doczekać się na swoją kolej, a osoby z różnymi formami niepełnosprawności musiały czekać w długich kolejkach do punktów szczepień, często na zewnątrz, w warunkach zagrażających ich zdrowiu.

Aktualizacja: 30.08.2021 10:30 Publikacja: 19.08.2021 18:03

Przepisy dotyczące szczepień nie pokrywają się z rzeczywistością - niepełnosprawnym nadal nie jest łatwo uzyskać szczepionkę

Foto: Adobe Stock

Niemniej, osoby niepełnosprawne nie muszą umawiać się na termin w punkcie szczepień – wystarczy, że się do niego zgłoszą. Prawo do zaszczepienia poza kolejnością mają również ich opiekunowie, którzy nie muszą potwierdzać tego faktu dokumentami – wystarczy, że podpiszą oświadczenie. Pracownicy punktu szczepień mogą – ale nie muszą – prosić o takie oświadczenie. Z możliwości zaszczepienia się bez kolejki może skorzystać do trzech opiekunów osoby z niepełnosprawnościami.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono