Niejasne przepisy dotyczące tytułów naukowych - Prezydent nie może bez końca się zastanawiać

Wniosek o nadanie tytułu profesora musi być rozpatrzony.

Aktualizacja: 09.08.2021 16:53 Publikacja: 09.08.2021 16:42

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/ Andrzej Lange

W kwietniu 2018 r. Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów złożyła wniosek do prezydenta o nadanie tytułu naukowego profesora nauk humanistycznych. Po roku mężczyzna wniósł o wyjaśnienie, na mocy jakich przepisów jego nominację wstrzymano. W lipcu 2019 r. wezwał prezydenta RP do usunięcia naruszenia prawa wywołanego niezałatwieniem w terminie sprawy. Poinformowano go, że wniosek jest procedowany, a przepisy nie określają terminu, w którym prezydent musi wydać postanowienie w sprawie nadania tytułu naukowego profesora. Nie ma też obowiązku informować o etapach postępowania.

We wrześniu 2019 r. mężczyzna wniósł ponaglenie, ale bezskutecznie. Złożył więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na przewlekłe prowadzenie postępowania, domagając się zobowiązania prezydenta RP do podjęcia postanowienia załatwiającego sprawę w terminie 14 dni. Uzasadnił, że sprawa trwa już 18 miesięcy, a jego nie poinformowano, na jakim jest etapie i na jakiej podstawie wstrzymano nominację.

Czytaj też:

Prezydent zwleka z nadaniem tytułu profesora

Prezydent tłumaczył, że skarga na przewlekłość postępowania jest tu niedopuszczalna. Prezydent RP nie pełni roli organu administracji publicznej, lecz jest organem władzy działającym w swoistych formach wynikających bezpośrednio z Konstytucji RP. WSA przyznał rację prezydentowi i odrzucił skargę. Mężczyzna złożył więc skargę kasacyjną. NSA uchylił postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Prezydent, podejmując postanowienie w sprawie nadania tytułu profesora, powinien zostać bowiem zakwalifikowany jako organ administracji w rozumieniu funkcjonalnym.

Sprawa nadania tytułu profesora jest sprawą indywidualną. Władczo ingeruje w sytuację prawną jednostki niewchodzącej w skład aparatu administracji. Uprawnienia jednostki chroni art. 29 ust. 1 ustawy o stopniach naukowych i tytule, stanowiąc, że w postępowaniu dotyczącym nadania tytułu profesora w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy k.p.a. NSA orzekł, że prezydent RP musi rozpatrzyć wniosek o nadanie tytułu profesora. Wnioskodawcy musi przysługiwać środek prawny zmierzający do zapewnienia kontroli sądowej. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP).

Sygnatura akt: III OSK 3265/21

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne