Komisja Europejska opublikowała kryteria europejskiej recepty. Chodzi o druk, który pacjent będzie mógł zrealizować w każdym kraju Unii Europejskiej niezależnie od tego, w którym z nich wypisał go lekarz. Umożliwi to dyrektywa związana z transgranicznym leczeniem, która ma zacząć obowiązywać w krajach członkowskich w październiku 2013 r.
Komisja w swoim dokumencie wskazuje więc, że rządy państw członkowskich, przygotowując przepisy wdrażające dyrektywę, powinny zobowiązać lekarzy, aby przepisując receptę, którą pacjent zrealizuje w innym kraju, pisali na niej międzynarodową nazwę leku. Jest to łacińska nazwa substancji chemicznej, którą może zawierać w składzie kilka medykamentów.
Lekarze często piszą na receptach handlowe nazwy leków. Komisja wskazuje, że może to utrudniać ich zrealizowanie w innym kraju, ponieważ ten sam lek nosi w nim inną nazwę.
W swoich wytycznych Komisja wskazuje m.in., że europejska recepta powinna zawierać dane kontaktowe lekarza.
Receptę odpowiadającą kryteriom unijnym powinien zrealizować każdy aptekarza w kraju Unii. Jeśli więc Polak w rodzimej placówce zdrowotnej dostał receptę, to będzie ją mógł zrealizować w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, np. gdy został tam wysłany przez pracodawcę w delegację.