Zasada ta, zgodnie z wchodzącymi w życie niektórymi przepisami o zmianie ustawy-Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw będzie obowiązywała od stycznia 2019 r. Na jej mocy wójt, burmistrz i prezydent miasta będą musieli wskazać rodzicom dziecka, które nie dostało się do przedszkola, inną placówkę. Powinna się znajdować jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka.
Czytaj także: Sejm uchwalił: zawodówki po nowemu
Przepisy te mają dotyczyć wszystkich dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, począwszy od tych, które w danym roku kalendarzowym ukończą trzy lata. Okres ten upływa w roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończy siedem lat.
Wójt będzie musiał wskazać inne przedszkole dla nieprzyjętych dzieci nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego.
Ważną zmianą wprowadzoną tą nowelizacją jest zmiana zasad uruchamiania kierunków w szkołach zawodowych. Od stycznia wchodzi w życie przepis mówiący o tym, że dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe ustala zawody, w których kształci szkoła, po uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy. Do uruchomienia nowego kierunku potrzebne jest także nawiązanie współpracy (w formie umowy, porozumienia lub innych ustaleń) z pracodawcą lub osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne, których działalność jest związana z danym zawodem lub branżą.