– Mamy kłopot, bo brakuje rozporządzenia zawierającego wniosek. Na szczęście na razie niewiele osób pyta o dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Ruszymy z akcją informacyjną na naszym terenie dopiero wtedy, kiedy będziemy mogli przyjmować wnioski – mówi Kazimierz Wiśniewski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, rozporządzenie wykonawcze do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=67E602894554A2EC22C7F0A45DBA3A62?id=318952]ustawy z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę[/link], zostało właśnie podpisane i czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Dziś ma być zawarta umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie rozprowadzał środki na dopłaty do kredytów. Jest więc szansa, że bezrobotni nie będą czekali na nowe świadczenie.
– Na razie na naszej stronie internetowej zamieściliśmy wzór wniosku i informacje ważne dla osób, które są zainteresowane pomocą w spłacie kredytu. Na razie nie widać dużego zainteresowania nowym świadczeniem, ale może się to zmienić. O dopłaty do kredytów pytało tylko trzech petentów. Teoretycznie osób, które mogą być zainteresowane dopłatą, na terenie Poznania i naszego powiatu, jest ok. 3,5 tys. – ludzie ci stracili pracę po 1 lipca 2008 r. – mówi Zygmunt Jeżewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
[srodtytul]Dla kogo pomoc[/srodtytul]
Zgodnie z ustawą pomoc w spłacie rat kredytu na mieszkanie może otrzymać ten, kto po 1 lipca ubiegłego roku utracił zatrudnienie lub inną pracę zarobkową lub zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, podlegającej wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, jako przedsiębiorca niezatrudniający pracowników.